OWP gotowa do zerwania wszelkich porozumień z Izraelem

W związku z planami władz Izraela aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu, Organizacja Wyzwolenia Palestyny jest gotowa na wycofanie się z wszelkich umów zawartych z tym państwem.

Komitet Wykonawczy OWP zebrał się na posiedzenie w czwartek. Zdecydował, że w przypadku gdy władze Izraela ogłoszą aneksję Zachodniego Brzegu Jordanu lub jego części palestyńska organizacja wycofa się ze wszystkich przyjętych dotychczas zobowiązań wobec tego państwa. Członkowie Komitetu obradowali w Ramallah pod przewodnictwem prezydenta Autonomii Palestyńskiej oraz przewodniczącego partii Fatah Mahmuda Abbbasa.

 

Przywództwo OWP wezwało też ONZ do jak najszybszego pokrycia deficytu budżetowego agendy organizacji zajmującej się palestyńskich uchodźcami – UNRWA. Według władz palestyńskiej organizacji narodowowyzwoleńczej plany władz Izraela mogą już niedługo doprowadzić do zwiększenia potrzeb palestyńskich uchodźców.

Komitet Wykonawczy OWP skrytykował tak zwaną “umowę stulecia” czyli wypracowany przez administrację Donalda Trumpa plan zatwierdzający aneksję dużej części Zachodniego Brzegu przez Izrael i zamknięcia Palestyńczyków w izolowanych wobec siebie enklawach. Palestyńczycy mieliby dostać perspektywę uznania swojego państwa ze stolicą w niewielkiej miejscowości na przedmieściach Jerozolimy. Plan zakłada aneksję nielegalnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu przez Izrael, aneksji większości dróg w tym regionie, zasobów wody, terenów rolnych i pasa wzdłuż granicy z Jordanią. „Państwo palestyńskie” nie posiadałoby także własnych sił zbrojnych.

Plan administracji Trumpa odrzuciła już Liga Państwa Arabskich, skrytykowała Unia Europejska, Iran, Rosja i Niemcy, a także same władze Autonomii Palestyńskiej. Władze tej ostatniej zerwały wszelkie relacje z USA i oficjalnie odrzucają dalszą rolę Waszyngtonu jako mediatora w konflikcie między Palestyńczykami i Izraelem.

Komitet Wykonawczy OWP oprotestował również  niedawny apel ambasadora USA w Izraelu David Friedman, który we wtorek powiedział, że USA są gotowe do uznania suwerenności tego państwa na nielegalnymi żydowskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu i sugerował nawet przyspieszenie tego procesu. Zgodnie z umową koalicyjną jako zawarli niedawno premier Binjamin Netanjahu i jego niedawny przeciwnik Benny Gantz formalny proces aneksji palestyńskich terenów na Zachodnim Brzegu ma zostać rozpoczęty w lipcu bieżącego roku.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply