Ponad 3100 podpisało się pod apelem do PKP Polskie Linie Kolejowe o zachowanie zabytkowego mostu nad Sanem w centrum Przemyśla. Chcą aby został on zamieniony na muzeum.

Twórcy petycji sprzeciwiają się zamiarowi rozebrania mostu po postawieniu nowszej konstrukcji. Chcieliby, aby konstrukcja została przekształcona na przestrzeń muzealną. Pod petycją podpisało się już ponad 3100 mieszkańców Podkarpacia.

Zdaniem organizatorów inicjatywy most zaprojektowany przez Gustawa Eiffla jest częścią lokalnej historii i na stałe związał się z tradycją podkarpacia.

„Był świadkiem historii: wojen, wywózek, deportacji obywateli Rzeczpospolitej różnych narodowości, przyjazdu do Przemyśla postaci historycznych; był jedyną drogą ucieczki dla mieszkańców dwóch brzegów Sanu, dwóch stref okupacyjnych w czasie II Wojny Światowej; pomimo zniszczeń był wielokrotnie odbudowywany wysiłkiem wielu pokoleń naszych przodków; niektórzy z nich stracili życie i zdrowie w jego obronie”.

Zobacz też: Lwów: 7 Ukraińców, którzy przyjechali pociągami z Przemyśla, trafiło do szpitala zakaźnego

Mieszkańcy twierdzą, że budowla mogłaby zostać przekształcona w strefę muzealną lub rekreacyjną. Zwracają uwagę na walory turystyczne jedynej w Polsce budowli zaprojektowanej przez twórcę Wieży Eiffla i na ewentualne przychody, które może wygenerować.

„Może być obiektem łączącym na poziomie symbolicznym mieszkańców dwóch części miasta; może stać się awangardowym symbolem, osadzonym w jego historii, dzięki czemu Przemyśl ma szansę awansować do europejskiej ligi miast nowoczesnych”.

Zobacz też: Ambasada Ukrainy chwali się organizacją transportu Ukraińców. Bakun: zrobili sobie z Przemyśla punkt zborny 

Jak przekazał jeden z inicjatorów, zarząd PKP PLK zostanie poinformowany o petycji i poproszony o weryfikację swoich planów inwestycyjnych. O sprawie zostanie poinformowana też Rada Miasta i Narodowe Muzeum Ziemi Przemyskiej.

Zobacz też: Prezydent Przemyśla oburzony sposobem organizacji transportu obywateli Ukrainy do domu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz