Netanjahu miał zapewnić Katar, iż nie dokona zamachu na liderów Hamasu

Francuski dziennik twierdzi, że premier Izraela Binjamin Netanjahu zapewnił poufnie władze Kataru, w którym rezydują przywódcy Hamasu, że Izraelczycy nie przygotowywali zamach na nich.

W cieniu zawieszenia broni w Strefie Gazy i porozumienia o wymienie więźniów, za pośrednictwem Kataru i Egiptu, francuski dziennikarz Georges Malbrunot z „Le Figaro” napisał, że premier Netanjahu obiecał Katarowi, że Izrael nie będzie próbował zabić przywódców palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas. Przebywają oni właśnie na terytorium tego emiratu, przypomniał piszący o sprawie “Jerusalem Port.”

Według francuskiej gazety, powołującej się na anonimowe źródła Katar otrzymał zapewnienia od Izraela, że nie przeprowadzi zamachów na terytorium emiratu po tym, gdy „Doha przedstawiła Izraelowi swoje warunki wstępne kilka tygodni temu, zanim przyjęła rolę mediatora w sprawie uprowadzonych” zakładników.

Komentując te doniesienia “Jerusalem Post”, powołując się z kolei na własne anonimowe źródła, napisał w niedzielę, że Netanjahu wydał już polecenie zabicia przywódców Hamasu.

W ubiegłą środę premier zorganizował konferencję prasową wraz z ministrem obrony Yoavem Gallantem i ministrem Bennym Gantzem, gdzie wprost oświadczył, że polecił Mosadowi podjąć działania przeciwko przywódcom Hamasu. Netanjahu stwierdził nawet, że „w porozumieniu nie ma zobowiązania do niepodejmowania działań przeciwko przywódcom Hamasu w czasie rozejmu, kimkolwiek są”.

W Strefie Gazy trwa obecnie czterodniowy rozejm między Izraelem a organizacją Hamas. Od piątku twa wymiana więźniów przetrzymywanych przez strony konfliktu.

jpost.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply