W Arabii Saudyjskiej corocznie odbywają się z wybory najpiękniejszego wielbłąda. Prestiż i nagrody pieniężne są tak wysokie, że właściciele nie wahają się przed próbami poprawienia urody zwierząt.

Każdego roku odbywa się w Arabii Saudyjskie Festiwal Wielbłądów, nazwany imieniem zmarłego w 2015 roku króla tego kraju  Abdullaha ibn Abdulaziza. Pierwotnie odbywał się na pustynnym interiorze, dla podniesienia jego prestiżu władze przeniosły jednak imprezę na obrzeża stolicy kraju – Rijadu. W tym roku trwa on aż 28 dni, składają się nań różnego rodzaju wyścigi i pokazy, ale gwoździem programu jest wybór najdorodniejszego okazu wielbłąda jednogarbnego zwanego też dromedarem. Łączna suma nagród przewidzianych w ramach festiwalu zamyka się w kwocie 57 milionów dolarów, nic więc dziwnego, że hodowcy robią co mogą by zwyciężyć.

W czasie zeszłotygodniowego konkursu wielbłądziej piękności zdyskwalifikowano jednak aż 12 zwierząt. Jury uznało, że osobniki te miały wstrzykniętą w wargi i policzki toksynę botulinową czyli popularny botoks. Używany w medycynie estetycznej ludzi dla usuwania zmarszczek, okazał się użytecznych także dla hodowców wielbłądów, by osiągnąć będącą ideałem wielbłądziego piękna gładkość uszu i okazałość pyska. Regulamin konkursu stanowi jednak, że „niedozwolone są zmiany naturalnej postaci wielbłąda”, choć zapis ten stosowano jak do tej pory raczej do farbowania czy podgalania zwierząt a nie tak zaawansowanych zabiegów kosmetycznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Wielbłąd jest symbolem Arabii Saudyjskiej. Dbaliśmy o nie, bo były nam potrzebne i teraz dbamy o nie” – podkreślił przewodniczący jury, Fawzan al-Madi. Wielbłąd jednogarbny występował dziko na Półwyspie Arabskim i w Afryce Północnej. Został udomowiony około 6 tys. lat temu. Ludzie upowszechnili go także w Azji Południowej a także w Australii, gdzie żyje obecnie półmilionowa populacja zdziczałych dromaderów. Dostarcza ludziom mleka, mięsa i wełny ale przede wszystkim, jako świetnie przystosowany do warunków pustynnych, okazał się doskonałym zwierzęciem jucznym i wierzchowcem dla społeczności zamieszkujących takie właśnie obszary. Tegoroczny Festiwal Wielbłądów zgromadził na przedmieściach Rijadu około 30 tys. osobników hodowlanych.

Czytaj także: Odkryto najstarsze zwierzę na ziemi? Rekin polarny może mieć nawet pół tysiąca lat

tvn24.pl/theguardian.com/kresy.pl

W konkursie na najpiękniejsze wielbłądy zdyskwalifikowano zwierzęta nastrzykiwane botoksem
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz