“Państwo Islamskie” podjęło zorganizowany atak na więzienie w syryjskiej Hasace, gdzie przetrzymywanych było tysiące bojowników tej ekstremistycznej organizacji.

Więzienie Ghwayran było zarządzane przez struktury tak zwanej Rożawy, czyli nieuznawanej administracji stworzonej przez kurdyjską Partię Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) kontrolującej całą północno-wschodnią Syrię, ale nieuznawanej ani przez jej władze centralne, ani przez jakiekolwiek państwo świata. Podległe tej administracji Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) przez lat toczyły walki z ISIS i w ich toku schwytały znaczną liczbę ekstremistów.

Atak rozpoczął się jeszcze w piątek, a w sobotę bojownikom ISIS udało się sforsować ogrodzenie więzienia i dostać się do środka. Użyli do tego między innymi samochodu wypełnionego ładunkami wybuchowymi. Na budynku więzienia została powieszona czarna flaga organizacji. Więźniowie zaczęli opuszczać jego teren. Z nagrania zamieszczonego przez irańską telewizję PressTV wynika, że infrastruktura więzienia została w poważnym stopniu uszkodzona.

 

Więźniowie mieli podnieść bunt równocześnie z atakiem z zewnątrz. Jego pierwszą falę udało się stłumić. Jednak na skutek następnego ataku więźniowie zaczęli uciekać. SDF twierdzi jednak, że schwytało już 104 zbiegów. Nie są to jednak wszyscy więźniowie, którym udało się zbiec z Ghwayran.

 

Według telewizji Al Jazeera walki w Hasace nadal trwają. Miało w nich zginąć 77 bojowników ISIS oraz 39 bojowników kurdyjskich, wśród nich strażnicy więzieni, funkcjonariusze specjalnego oddziału antyterrorystycznego oraz służb specjalnych władz ustanowionych przez syryjskich Kurdów. W wyniku walk zginęło też siedmiu cywilów. Takie dane podało tak zwane Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Sami Kurdowie przyznali się do śmierci 17 swoich żołnierzy.

Al Jazeera przytacza opinie, że jest to największa zbrojna akcja ISIS od czasu, gdy straciło ono ostatnie kontrolowane przez siebie tereny w 2019 r. Zostały one zlikwidowane na wschodnim brzegu Eufratu przez SDF. W ręce Kurdów dostało się tysiące jeńców łącznie z około 50 państw świata. Ghwayran był największym więzieniem, w którym ich przetrzymywano. Przebywało tam około 3,5 tys. ekstremistów.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply