Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) przejął załogę i ładunek zagranicznego statku przemycającego paliwa.

Według Al Jazeery zatrzymany przez Irańczyków przewoził 11 milionów litrów przemycanego paliwa. Szef wymiaru sprawiedliwości południowej prowincji Iranu – Hormozgana, Mojtaba Gahremani, ogłosił w poniedziałek, że siły morskie IRGC skonfiskowały nienazwany statek na wodach Zatoki Perskiej.

„Kapitan i załoga tego zagranicznego tankowca są również zatrzymani, ponieważ dochodzenia i procedury prawne są na ukończeniu” – podała uznawana za półoficjalną irańska agencja informacyjna Tasnim. Na pokładzie statku znajdują się natomiast żołnierze IRGC i przedstawiciele irańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Nie ogłoszono pod jaką banderą pływał statek ani narodowości członków jego załogi. Gahremani powiedział, że wartość jego ładunku wynosi 6,6 mln dol.

Tasnim opublikowała krótkie nagranie, który można przemycane paliwo na tankowcu.

„Wszystkie statki, które dostarczyły paliwo do tankowca naruszającego zasady, również będą podlegać ściganiu” – powiedział urzędnik sądownictwa, sugerując, że doszło do przepompowania przemycanego paliwa na morzu, jak to często bywa w przypadku tego procederu.

Ghahremani powiedział, że aresztowani przemytnicy zostaną ukarani karą finansową w wysokości do dziesięciokrotności skonfiskowanego ładunku, oprócz kary więzienia, podczas gdy statek zostanie przejęty na rzecz rządu irańskiego.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej w ostatnich latach zintensyfikował swoje wysiłki na rzecz walki przemytem morskim i od czasu do czasu ogłasza konfiskaty ładunku przewożonego przez obce statki, przy czym w większości powstrzymuje się od ujawniania, do jakich krajów należą statki i załoga.

Jednak ogłoszona w poniedziałek ilość skonfiskowanego paliwa okazała się większa niż zwykle. Dla porównania, inny statek, który został przejęty w zeszłym miesiącu, miał przewozić 757 tys. litrów paliwa.

aljazeer.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply