Bloomberg: ceny paliw pójdą ostro w dół

W odpowiedzi na fiasko porozumienia OPEC i Rosji Arabia Saudyjska planuje znaczące zwiększenie wydobycia ropy naftowej, co doprowadzi do znacznego potanienia paliw na stacjach benzynowych – twierdzi agencja Bloomberg.

W piątek Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz Rosja nie zdołały porozumieć się odnośnie dalszego ograniczenia wydobycia ropy, bądź przedłużenia obowiązujących ograniczeń wydobycia, co miało zahamować spadek cen tego surowca. Oznacza to, że obecne limity wydobycia przyjęte przez OPEC i Rosję przestają obowiązywać wraz z końcem marca br. Na fiasko rozmów szybko zareagowały rynki – w piątek cena ropy Brent spadła o 9,4 proc. osiągając poziom 45,27 dolarów za baryłkę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Rzecznik prasowy „Rosnieftu” Michaił Leontiew powiedział agencji TASS, że dalsze ograniczanie wydobycia ropy nie leżało w interesach Rosji, ponieważ wolne miejsce na rynku zostałoby zapełnione przez amerykańską ropę z łupków. „Dlatego z punktu widzenia interesów Rosji ta umowa po prostu nie miała sensu” – mówił Leontiew.

To może być zaledwie początek spadków cen paliw, ponieważ w odpowiedzi na rosyjską odmowę Arabia Saudyjska – największy eksporter ropy na świecie – zamierza teraz znacznie zwiększyć dzienne wydobycie z obecnych 9,7 mln baryłek do poziomu nawet 12 mln baryłek. Takie informacje Bloomberg uzyskał w swoich źródłach. Ponadto w sobotę saudyjski państwowy koncern Saudi Aramco zaoferował klientom bezprecedensowe zniżki na swoją ropę. Zdaniem Bloomberga wojna cenowa wypowiedziana przez Saudyjczyków połączona ze spadkiem popytu na paliwa w związku z epidemią koronawirusa „doprowadziłaby rynek naftowy do chaosu”.

„W związku z gwałtownym spadkiem zużycia paliwa samolotowego, benzyny i oleju napędowego z powodu ekonomicznych skutków epidemii koronawirusa rynek energii stoi obecnie w obliczu szoku podażowo-popytowego” – twierdzi ta agencja prasowa.

CZYTAJ TAKŻE: Naimski: możemy wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej

Kresy.pl / Bloomberg / TASS

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz