Tankowiec powiązany z izraelskim miliarderem został trafiony przez drona z ładunkiem wybuchowy u wybrzeży Omanu.

Informacje o ataku podaje Al Jazeera. Katarska telewizja twierdzi, że do uderzenia doszło we wtorek w nocy. Zaatakowana jednostka to Pacific Zircon pływająca pod flagą Liberii. Tankowiec należy do zarejestrowanej w Singapurze spółki Eastern Pacific Shipping. Jej właścicielem jest izraelski miliarder Idan Ofer.

Sama spółka potwierdziła już incydent. W oświadczeniu napisała, że jej tankowiec „został trafiony przez pocisk”, gdy znajdował się na pełnym morzy, około 240 km od wybrzeży Omanu. Twierdzi również, że kierownictwo utrzymuje kontakt z załogą statku. Według niej nikt z marynarzy nie odniósł obrażeń. Nie doszło też do żadnego skażenia środowiska.

Al Jazeera twierdzi, że biuro premiera Izraela oraz tamtejsze Ministerstwo Obrony odmówiły komentarza. Przytacza natomiast przekaz anonimowego źródła z tego kraju dla agencji Reutera, że za atakiem stoi Iran, a do jego przeprowadzenia użyty został dron tego samego typu, jakich używają Rosjanie na Ukrainie.

Podobne opinie wyraża się w Waszyngtonie. „Po zapoznaniu się z dostępnymi informacjami jesteśmy przekonani, że Iran prawdopodobnie przeprowadził ten atak przy użyciu UAV” – powiedział w oświadczeniu doradca prezydent USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Jedna z irańskich agencji określiła natomiast incydent jako izraelską prowokację.

To nie pierwszy taki incydent na wodach wokół Półwyspu Arabskiego. Dwa saudyjskie tankowce zostały w maju 2019 r. poważnie uszkodzone u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Saudyjskie władze twierdziły potem, że doszło do tego na skutek „ataku sabotażowego” zaplanowanego w Iranie. Kolejne dwa tankowce zostały w ten sposób zaatakowane u wybrzeżu Omanu w czerwcu tegoż roku.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz