Uproszczenie procedur wizowych pomiędzy UE a Białorusią coraz bliżej

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła porozumienie w sprawie uproszczenia procedur wizowych pomiędzy Unią Europejską a Białorusią – podała w środę agencja informacyjna Biełta.

„Rada [Unii Europejskiej] zatwierdziła dzisiaj decyzję o zawarciu umowy o uproszczeniu procedur wizowych i readmisji z Białorusią” – podano w komunikacie Rady UE wydanym w środę w Brukseli.

Umowa o ułatwieniach wizowych i readmisji pomiędzy UE a Białorusią została podpisana 8 stycznia br. w Brukseli. 2 kwietnia ratyfikowały ją obie izby białoruskiego parlamentu – Izba Reprezentantów oraz Rada Republiki Zgromadzenia Narodowego. 9 kwietnia ustawę o ratyfikacji porozumienia podpisał prezydent Łukaszenko. Parlament Europejski zatwierdził umowę 13 maja.

Teraz stronom pozostało wymienić się dokumentami ratyfikacyjnymi i umowa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca po wymianie dokumentów – co znaczy, że nie stanie się to prędzej niż 1 lipca. Wcześniej liczono, że umowa zacznie obowiązywać od czerwca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Porozumienie przewiduje wzajemne ułatwienie procedur wizowych i obniżenie opłat. Białorusini będą mogli ubiegać się o wizę zarówno w ambasadach krajów europejskich, jak i w centrach wizowych. Koszt wizy Schengen dla Białorusinów spadnie do 35 euro, podobnie jak koszt wizy białoruskiej dla obywateli państw UE. Oczekiwanie na wizę ma nie przekroczyć 10 dni; w przypadku dodatkowej weryfikacji okres ten może wydłużyć się do 30 dni. W wielu przypadkach, w zależności od celu podróży, Białorusini będą mogli ubiegać się o wizę bez uiszczania opłaty i otrzymywać w uproszczony sposób wielokrotne wizy o dłuższym okresie ważności.

Także Białoruś rozszerzy listę przesłanek do wydawania bezpłatnych wiz do celów niekomercyjnych. Maksymalna długość pobytu obcokrajowców z UE na Białorusi podwoi się z 90 do 180 dni w roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Biełta

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz