Sąd Najwyższych wchodzącej w skład Rosji Republiki Baszkortostanu uznał narodowy ruch Baszkirów “Baszkort” ruchem ekstremistycznym co może doprowadzić do zakazu działalności pod jego nazwą.

Czarne chmury nad “Baszkortem” zaczęły zbierać w grudniu gdy republikańska prokuratura wydała wobec organizacji Baszkirów pierwsze oficjalne ostrzeżenia wobec “prowadzenia działalności ekstremistycznej”. Prokurator Wiktor Łoginow uznał, że w działalności Baszkortu uczestniczą Sagit Ismagiłow, Fanzil Ahmetszyn, Ajrat Dilmuchametow, sądzeni za „działania w kierunku ekstremistycznym”, a sama organizacja przy ich pomocy organizuje na terenie Baszkortostanu „przedsięwzięcia na rzecz realizacji wezwań do działalności ekstremistycznej i angażowania w nią nowych uczestników”.

Prokurator za przykłady “ekstremizmu” uznał manifestacje urządzone przez Baszkort w 2017 r. po hasłami utrzymania obowiązkowego nauczania języka baszkirskiego we wszystkich szkołach republiki i zwiększenia liczby lekcji tego języka. Jak uznał prokurator ruch organizował wówczas jak i później “niesankcjonowane” protesty na których dochodziło do dezawuowania “władz” Republiki Baszkortostanu i jej samej, a szczególnie zaś jej przywódcy Rustema Chamitowa, a także “wzbudzania nienawiści” do osób niebaszkirskiej narodowości poprzez “ostre dzielenie na swoich – Baszkirów i obcych Rosjan”. W dodatku mieli w nich, według prokuratora, uczestniczyć wymienieni z nazwiska trzej baszkirscy działacze wcześniej skazani z ekstremizm. Prokurator uznał też, że były przewodniczący Baszkortu Faił Ałczynow nawoływał w 2019 r. do oddzielenia się Baszkortostanu od Federacji Rosyjskiej.

Przedstawiciele ruchu stanowczo odrzucali oskarżenia prokuratora uznając je za prawnie bezpodstawne i godzące w prawo do swobodnego wyrażania poglądów i postulatów politycznych oraz prawo do gromadzenia się.  Sprawa 31 grudnia zeszłego roku trafiła przed republikański Sąd Najwyższy. Proces rozpoczął się 7 lutego, był prowadzony bez udziału dziennikarzy i publiczności. Portal Idel.Realii relacjonuje, że pełnomocnik prawny Baszkortu domagała się powołania na świadków funkcjonariuszy Centrum Przeciwdziałania Ekstremizmowi na Baszkortostan, lecz ci nie stawili się, tłumacząc nieobecność chorobą bądź obowiązkami służbowymi. Obrońca kwestionował prawdziwość protokołu zgromadzenia na którym Ałczynow miał wzywać do secesji i twierdził, że trzech skazanych za ekstremizm członków starszyzny baszkirskiej (z których jeden – Ismagiłow został potem uniewinniony) nie brali u działu w działaniach ruchu.  22 maja Sąd Najwyższy wydał orzeczenie uznając wniosek prokuratora za uzasadniony. Przy czym sąd w ciągu 20-minutowego posiedzenie ogłosił tylko swoją decyzję, jej uzasadnienie ma zostać przedstawione w przyszłym miesiącu.

Pełnomocnik prawny Baszkortu już zapowiedział złożenie zażalenia na orzeczenie do sądu drugiej instancji ze względu na nieprawidłowości proceduralne w działaniach prokuratory jak i samego sądu. Sprawa trafi przed Sąd Apelacyjny w Niżnym Nowogrodzie jak poinformował “Kommiersant”.

Baszkort to jedna z największych, niezależnych narodowościowych organizacji pozarządowych Baszkirow w ich tytularnej republice. Według jej informacji składa się z 17 oddziałów terenowych.

Baszkortostan to najstarsza narodowościowa republika w ramach Rosji. Została ustanowiona jeszcze w ramach Rosji Radzieckiej po porozumieniu z marca 1918 r. między Radą Komisarzy Ludowych Włodzimierza Lenina i narodowym rządem Baszkirów proklamowanym w listopadzie 1917 r.

idelreal.org/kommersant.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply