Minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej relacjonował w czwartek Aleksandrowi Łukaszence swój udział w zjeździe Partnerstwa Wschodniego.

Prezydent Białorusi odbył w czwartek spotkanie robocze z szefem dyplomacji tego państwa, informuje białoruska, państwo agencja informacyjna BelTa. Głównym tematem rozmów był udział Makieja w zjeździe ministrów spraw zagranicznych państw Partnerstwa Wschodniego jaki odbył się 15 października w Luksemburgu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Makiej miał raportować o tym jak przebiegała praca nad nowymi priorytetami Partnerstwa Wschodniego. Przygotowywana jest także umowa o liberalizacji ruchu granicznego oraz readmisji. „Generalnie są istotne postępy w sprawie wszystkich dokumentów ale niestety nie z naszej winy okresowo pojawiają się jakieś niuanse, które wymagają dodatkowego czasu dla analizy, skonkretyzowania lub przyjęcia decyzji” – powiedział Makiej.

Szef białoruskiej dyplomacji zaznaczył jednak, że „jest wyraźne stanowisko głowy państwa odnośnie kontynuowania kursu na rozwój normalnych relacji z Unią Europejską, w pierwszym rzędzie ekonomicznych, politycznych i humanitarnych”.

Makiej podkreślał w rozmowie, że eksport Białorusi nadal rośnie choć dynamika tego wzrostu jest już mniejsza. „Generalnie oczekujemy pozytywnych rezultatów na koniec roku” – powiedział minister. Łukaszenko miał podkreślać konieczność współpracy przedstawicielstw dyplomatycznych państwa z odpowiednimi ministerstwami odpowiadającymi za poszczególne sektory gospodarki oraz administracjami regionów.

Makiej zapowiedział, że Forum Regionów Białorusi i Ukrainy jakie w dniach 25-26 października odbędzie się w Homlu zostaną podpisane umowy gospodarcze na łączną sumę kilkudziesięciu milionów dolarów. „Głowa państwa poleciła by spotkanie to zostało zorganizowane na najwyższym poziomie” – powiedział białoruski minister.

Czytaj także: Białoruś: Miejscy aktywiści trafili do aresztu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz