Okrzyk „Kot nie skacze ten Moskal” wybrzmiewający na opozycyjnych manifestacjach i meczach trafił do białoruskiego Republikańskiego Spisu Materiałów Ekstremistycznych.

O decyzji białoruskiego Ministerstwa Informacji informuje opozycyjny portal Belorusskij Partizan, a także białoruska sekcja amerykańskiego Radia Wolna Europa – Radio Swoboda. Od teraz zabronione jest publiczne wykrzykiwanie tego hasła oraz umieszczania go jako napisu na flagach, transparentach, emblematach, znaczkach i tym podobnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Posługiwanie się hasłem „Kto nie skacze ten Moskal” będzie teraz wykroczeniem opisanym jako „upowszechnienie, przygotowywanie, przechowywanie i przewóz produkcji informacyjnej zawierających wezwania do działalności ekstremistycznej lub propagujących taką działalność”. Czyn taki zagrożony jest grzywną w wysokości 50 wartości bazowych oraz konfiskatą przedmiotów służących do przygotowania bądź upowszechniania zakazanego hasła. Dotyczy to także telefonu komórkowego.

Rządowy dziennik „Biełaruś Siegodnia” twierdził, że hasło „Kto nie skacze ten Moskal” zostało wpisane jako „ekstremistyczne” na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wkrótce po meczu reprezentacji piłkarskich San Marino i Białorusi jaki odbył się we wrześniu. Białoruscy kibice wykrzykiwali właśnie to antyrosyjskie hasło. Jednak Radio Svaboda twierdzi Ministerstwo Informacji dokonało rozszerzenie Republikańskiego Spisu Materiałów Ekstremistycznych na podstawie orzeczenia centralnego sądu rejonowego Mińska z 23 września.

Sędzia wziął pod uwagę Republikańskiej Komisji Eksperckiej z wiosny 2015 roku, która określiła jako „ekstremistyczne” okrzyki „Kto nie skacze ten Moskal” skandowane przez grupę młodych ludzi w czasie opozycyjnej manifestacji – Dnia Woli, który świętowany jest 25 marca. Jednak wówczas hasło zostało zakazane jako napis, lecz jego skazanie nie było karalne, aż do niedawnego wyroku sądu.

Czytaj także: Białoruś: Miejscy działacze trafili do aresztu

belaruspartisan.by/svaboda.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz