Grupa działaczy białoruskich organizacji opozycyjnych odtworzyła upamiętnienie na zbiorowej mogile powstańców styczniowych w rejonie lidzkim.

O akcji białoruskich działaczy napisał w niedzielę portal telewizji Biełsat. Grupa członków Towarzystwa Języka Białoruskiego odtworzyła upamiętnienie grupy powstańców styczniowych w okolicy wsi Małe Olżewo położonej kilka kilometrów na południowy-zachód od Lidy. Na kołchozowym polu znajduje się tam mogiła około 30 powstańców styczniowych. Znajdował się tam folwark Szczytniki należący do Konstantego Kaszyca, dowódcy oddziału powstańczego, który po stłumieniu powstania trafił na zesłanie na Syberię.

W 1925 roku Polak posiadający tę ziemię ustanowił w miejscu mogiły specjalne upamiętnienie. “O tym pisało się w polskiej prasie w latach 30 [XX wieku]. Znaleźliśmy te artykuły. Wtedy ustanowili tu kamienie z napisami i drewniany krzyż. Co było [napisane] na tych kamieniach już się nie dowiemy. Za czasów władzy sowieckiej je rozwlekli i utopili w błocie niedaleko stąd. Wydobyć je jest problematycznym” – powiedział przewodniczący lidzkiego oddziału Towarzystwa Języka Białoruskiego, Stanisław Sudnik. Jak podkreślił  z całego przedwojennego upamiętnienia do dziś przetrwał na miejscu tylko jeden kamień z napisem w języku polskim – “Bohaterom 1863 roku”.

Sudnik podkreśla, że nie wiadomo czy w mogile spoczywają powstańcy z nowogródzkiego oddziału dowodzonego przez Kaszyca, czy jednak pochodzący z Lidy powstańcy, którzy powrócili w rodzinne strony po rozbiciu oddziału Ludwika Narbutta. Dlatego w zeszłym roku działacze lidzkiego oddziału Białoruskiego Frontu Narodowego ustanowili na miejscu mogiły kamień z napisem “Nieznany Powstańcom. 1863”.

Jak powiedział Sudnik teraz Front i Towarzystwo chcą doprowadzić do oficjalnego uznania mogiły za chroniony prawem memoriał. Jak podkreśla dotychczas władze nie zajęły jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Wydały jednak zgodę na uroczyste odsłonięcie pomnika, które odbyło się w niedzielę. Uczestniczyło w nim kilkunastu działaczy społecznych z Lidy. Poświęcenia dokonał pop z nieuznawanej białoruskiej autokefalicznej cerkwi prawosławnej. Przy pomniku odbył się także koncert dwóch bardów.

Czytaj także: Zajrzyjmy do Lidy

belsat.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply