W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RBK białoruski opozycjonista Walerij Cepkało, który złożył wniosek o zarejestrowania swojej kandydatury na prezydenta uznał, że Rosja może wpłynąć na to by białoruskie wybory odbyły się w zgodzie z prawem.

Dziennikarz RBK zadał Cepkale pytanie o to czy władze Białorusi przejmują się stanowiskiem innych państw. Potencjalny konkurent wyborczy Aleksandr Łukaszenki stwierdził, że nieduże państwa takie jak Białoruś muszą się z nim liczyć ponieważ klimat inwestycyjny zależy od ich reputacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Mamy nadzieję, że będzie stanowisko kierownictwa Rosji, które będzie występować za prawem, za to, żeby te prawa były przestrzegane w Państwie Związkowym [Rosji i Białorusi]” – powiedział Cepkało. Jak dodał Rosja ma w tym względzie największą rolę do odegrania – „Mi się wydaje, że będzie stanowisko Rosji i dużo, dużo będzie zależeć [od niego], ja myślę, że w mniejszym stopniu to będzie zależeć od stanowiska Stanów Zjednoczonych i Europy”.

Cepkało uznał, że „w każdej grze trzeba robić mniej więcej normalną minę, żeby świat ciebie akceptował. Trzeba chociaż pokazywać swoim obywatelom praworządność działań”.

55-letni Walerij Cepkało jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). W latach 1990-1991 zdążył pracować w ambasadzie ZSRR w Finlandii. W latach 1991-1992 był wykładowcą na MGIMO. W roku 1997 był wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi. W tym samym roku został ambasadorem w USA, którym był do 2002 r. Po powrocie do kraju Cepkało został doradcą prezydenta Łukaszenki, a w 2005 został nominowany na dyrektora Białoruskiego Parku Wysokich Technologii. W roku bieżącym ogłosił, że zamierza kandydować w wyborach na prezydenta Białorusi. Rozpoczął już zbiórkę podpisów i jest uważany za najpoważniejszego kandydata obok Wiktora Babaryki i Swietłany Tichanowskiej. Przez wielu komentatorów uważany jest jednak za pozornego opozycjonistę, choć był już ostro atakowany przez Łukaszenkę. W niedawnym wywiadzie dla jednego z grodzieńskich portalu Cepkało opowiedział się za ograniczaniem używanie języka polskiego w nauczaniu nawet w dwóch szkołach przeznaczonych dla miejscowej mniejszości polskiej.

18 czerwca w Mińsku zatrzymany został Wiktor Babaryko były szef należącego do Gazpromu czołowego działającego na Białorusi banku. 56-letni Babaryko w sektorze bankowym pracuje od 1995 r. Od 2000 roku był prezesem Biełgazprombanku czyli białoruskiej spółki-córki rosyjskiego potentata gazowego. Tego samego dnia w którym Babaryko zapowiedział start w wyborach prezydenta Białorusi, Biełgazprombank ogłosił, że zrezygnował on ze stanowiska prezesa i odszedł z zarządu spółki. Wcześniej Komisja Kontroli Państwowej przeprowadziła przeszukania w Biełgazprombanku, a wkrótce potem państwo przejęło zarządzanie nim. 15 wysokich menadżerów zostało zatrzymanych w ramach postępowania w sprawie prania brudnych pieniędzy i unikania płacenia podatków. W czwartek pisaliśmy też, że władze nakazały zamrożenie środków finansowych z funduszu wyborczego Babaryki.

Wcześniej zatrzymany został w Grodnie Siergiej Tichanowski. Popularny wideobloger zatrzymany został w czasie zbiórki podpisów poparcia dla kandydatury swojej żony. Obecnie przebywa w areszcie w Mińsku.

W całym kraju zatrzymano już kilkaset osób wyrażających poparcia dla politycznych konkurentów prezydenta Łukaszenki.

rbc.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz