Białoruś wydłuży czas jednorazowego pobytu dla cudzoziemców

Rząd Białorusi chce podpisać umowę znacznie wydłużającą okres jednorazowego pobytu dla obywateli państw Unii Europejskiej korzystających z wizy.

Umowa zostanie podpisana między Republiką Białoruś a Unią Europejska. Zakłada ona, że obywatele państw Unii Europejskiej wjeżdżający na Białoruś na podstawie wizy będą mogli przebywać na terytorium tego państwa maksymalnie nie 90 ale 180 dni w ciągu roku. Według informacji przedstawionych w środę przez portal Związku Polaków na Białorusi, powołujący się na białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, umowa zakłada też uproszczenie procedur wydawania wiz obywatelom państw UE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Umowa zakłada też uproszczenia dla obywateli Białorusi oraz obniżenie kosztu wizy typu Schengen z 80 do 35 euro. Znadniemna.pl podkreśla, że rozmowy o przyjęciu takich rozwiązań trwały od lat, ale dopiero w ubiegłym tygodniu prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenko upoważnił Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego państwa do podpisania umowy z UE.

Od 2016 roku do Grodna oraz położonych wzdłuż Kanału Augustowskiego gmin odelskiej, hoskiej, kopciowskiej, sopoćkińskiej, podłabieńskiej obywatele Polski mogli wjeżdżać bez wiz. Większą tego rodzaju strefę stworzono w drugim graniczącym z Polską regionie, obwodzie brzeskim. W sierpniu bieżącego roku znacznie rozszerzono strefę ruchu bezwizowego w obwodzie grodzieńskim, a także, o jeden rejon, w obwodzie brzeskim. Bez wiz mogą również przyjeżdżać na Białoruś i poruszać się po całym jej terytorium osoby udające się samolotem do mińskiego portu lotniczego.

Natomiast władze Białorusi nigdy nie wdrożyły umowy o małym ruchu granicznym z Polską, podpisanej jeszcze w 2010 r. Umowa ta umożliwiała by bezwizowe podróże w strefach 50 km po obu stronach granicy mieszkańcom tych terenów. Strona białoruska przez dziewięć lat nie notyfikowała podpisanej umowy, a więc nie może być ona realizowana.

znadniemna.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz