Białoruski koncern energetyczny Biełenergo poinformował ukraińskich odbiorców o rezygnacji z dostarczania energii elektrycznej na Ukrainę.

Jak podała w poniedziałek agencja prasowa Unian, Biełenergo skierowało do ukraińskich uczestników rynku list, w którym poinformowało ich o zakończeniu eksportu energii elektrycznej na Ukrainę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W piśmie podpisanym przez dyrektora Biełenergo Pawła Drozda napisano, że „od listopada 2021 roku” nie będą realizowane dostawy energii elektrycznej na Ukrainę na podstawie wcześniej zawartych umów ramowych. „Nie planuje się również zawierania nowych umów ramowych” – czytamy także w liście.

Ekspert ds. energetyki Ołha Koszarna, która opublikowała kopię listu w sieci, przekonuje, że oznacza to wstrzymanie dostaw energii elektrycznej na Ukrainę od 9 listopada (pismo jest datowane na 8 listopada).

Jak podawaliśmy, 2 listopada br. Ukraina po kilku miesiącach przerwy wznowiła import energii elektrycznej z Białorusi. Dostawy realizowano w ramach doraźnej pomocy na prośbę strony ukraińskiej. Eksperci spodziewali się jednak rozpoczęcia regularnych dostaw w tym tygodniu.

Unian podaje, że według danych ukraińskiego operatora sieci Ukrenerho, w dniach 1-7 listopada br. Ukraina importowała 2,5 mln kWh energii elektrycznej ze Słowacji oraz 0,2 mln kWh z Białorusi. Oprócz tego 8 listopada importowano 9,2 mln kWh z Białorusi i 0,2 mln kWh ze Słowacji. Nie doszło do importu energii elektrycznej z Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Polskim elektrowniom brakuje węgla, a Ukraina kontraktuje kolejne dostawy z Polski

Kresy.pl / unian.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz