Białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego wpisał na listę osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną dwóch blogerów działających z Polski.

Na liście osób prawnych i fizycznych zaangażowanych w działalność o charakterze terrorystycznym prowadzonej przez KGB znaleźli się w czwartek Sciapan Puciła i Raman Pratasiewicz, podał portal Tut.by. Obaj ci obywatele Białorusi mieszkają w Polsce. Puciła jest założycielem bardzo popularnego wśród Białorusinów kanału na Telegramie Nexta (Niechta). Pratasiewicz była przez jakiś czas jego głównym redaktorem.

Nexta został niedawno uznany przez białoruski sąd medium ekstremistycznym. Ten kanał na Telegramie odgrywał dużą rolę w mobilizowaniu protestów przeciwko białoruskiemu przywódcy Aleksandrowi Łukaszence od 9 sierpnia – dnia wyborów prezydenckich, które przeciwnicy Łukaszenki oceniają jako sfałszowane. Władze ograniczały transfer w sieci internetowej i w tych warunkach Nexta okazywał się głównym działającym źródłem informacji dla obywateli organizujących się na protesty. Organizatorską rolę Puciły i Pratasiewicza podkreślił publicznie sam wiceszef polskiego, rządowego think-tanku Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Puciła i Pratasiewicz, którzy przebywają obecnie w Polsce, zostali już “docenieni” za swoją działalność także przez białoruski Komitet Śledczy. Prowadzi on postępowanie z paragrafów o “organizacji masowych zamieszek” i “działań zbiorowych poważnie naruszających porządek publiczny”.

W poniedziałek białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu notę z wnioskiem o ekstradycję Puciły i Pratasiewicza w związku z postępowaniem karnym przeciw nim .

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply