Białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego wpisał na listę osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną dwóch blogerów działających z Polski.

Na liście osób prawnych i fizycznych zaangażowanych w działalność o charakterze terrorystycznym prowadzonej przez KGB znaleźli się w czwartek Sciapan Puciła i Raman Pratasiewicz, podał portal Tut.by. Obaj ci obywatele Białorusi mieszkają w Polsce. Puciła jest założycielem bardzo popularnego wśród Białorusinów kanału na Telegramie Nexta (Niechta). Pratasiewicz była przez jakiś czas jego głównym redaktorem.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Nexta został niedawno uznany przez białoruski sąd medium ekstremistycznym. Ten kanał na Telegramie odgrywał dużą rolę w mobilizowaniu protestów przeciwko białoruskiemu przywódcy Aleksandrowi Łukaszence od 9 sierpnia – dnia wyborów prezydenckich, które przeciwnicy Łukaszenki oceniają jako sfałszowane. Władze ograniczały transfer w sieci internetowej i w tych warunkach Nexta okazywał się głównym działającym źródłem informacji dla obywateli organizujących się na protesty. Organizatorską rolę Puciły i Pratasiewicza podkreślił publicznie sam wiceszef polskiego, rządowego think-tanku Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Puciła i Pratasiewicz, którzy przebywają obecnie w Polsce, zostali już „docenieni” za swoją działalność także przez białoruski Komitet Śledczy. Prowadzi on postępowanie z paragrafów o „organizacji masowych zamieszek” i „działań zbiorowych poważnie naruszających porządek publiczny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W poniedziałek białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu notę z wnioskiem o ekstradycję Puciły i Pratasiewicza w związku z postępowaniem karnym przeciw nim .

tut.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz