Białoruscy opozycjoniści twierdzą, że prowadzone są prace na sieci kolejowej Białorusi, co może oznaczać przygotowania do przyjęcia rosyjskich eszelonów wojskowych.

Informację taką podała grupa opozycyjna funkcjonująca w infosferze Biełaruski Hajun. Według tej grupy trwa obecnie sprawdzanie miejsc załadunku na stacjach kolejowych, naprawa platform załadunkowych i rozładunkowych, przygotowanie podjazdów samochodowych do miejsc załadunku i rozładunku na stacjach, naprawa lokomotyw manewrowych na tych stacjach, opracowywanie harmonogramów przemieszczania się eszelonów wojskowych.

„Wszystkie te działania mogą wskazywać na przygotowania do przyjęcia pociągów wojskowych z Federacji Rosyjskiej. Podobno do ruchu pociągów będą wykorzystywane następujące kolejowe przejścia graniczne: Krasnoje (MSK RZD) – Osinowka (BCH NOD-1), Złynka (MSK RZD) – Zakopytja (BC NOD-4), Zawierieże (OCT RZD) – Jezeriszcze (BC NOD-6)” – raport Biełaruskiego Hajuna przytoczyła ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Po siedmiu miesiącach wojny Rosji z Ukrainą na pełną skalę, Białoruś nadal powstrzymuje się od bezpośredniego udziału w niej. Jednak kraj ten “w każdy możliwy sposób przyczynia się do rosyjskiej agresji, umożliwiając przemieszczanie się rosyjskich wojsk i sprzętu przez jego terytorium. Z terytorium Białorusi Rosjanie przeprowadzają ataki rakietowe na miasta Ukrainy” – ocenił UNIAN.

Od pół roku na Białorusi trwają ćwiczenia wojskowe miejscowych sił zbrojnych, co oznacza, że ​​od pół roku wojska te znajdują się w stanie gotowości bojowej. Zdaniem wiceminister obrony Ukrainy Anny Malar, państwo to nie może wykluczyć zagrożeń ze strony Białorusi.

24 lutego Rosja rozpoczęła atak militarny na Ukrainę z siedmiu kierunków operacyjnych. Ataki na Kijów i Czernihów zostały wyprowadzone z terytorium Białorusi. Nawet po marcowym odwrocie Rosjan z tych obszarów, nadal prowadzili oni z terytorium północnego sąsiada Ukrainy jej ostrzał rakietowy.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply