Dwie eksplozje wstrząsnęły w niedzielę katedrą katolicką na wyspie Jolo na południu Filipin. W ataku, który był najprawdopodobniej dziełem islamskich ekstremistów zginęło 27 osób a 77 zostało rannych.

Jak podała agencja Reutera pierwszy wybuch nastąpił w świątyni podczas porannej mszy. Druga bomba wybuchła po przyjeździe sił bezpieczeństwa na parkingu obok katedry. Początkowo podawano, że zginęło co najmniej 17 osób, później liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 20. Jak podaje The Philipine Star, ostatni bilans ofiar to co najmniej 27 zabitych i 77 rannych. Wśród nich są osoby cywilne, policjanci i żołnierze.

Nikt nie przyznał się do zamachu, lecz szef filipińskiej policji zasugerował, że najbardziej podejrzane jest islamskie ugrupowanie terrorystyczne Abu Sajaf powiązane z Al-Kaidą. Według Reutersa wyspa Jolo jest matecznikiem Abu Sajaf. Z działalnością grupy, która zajmuje się m.in. porwaniami dla okupu, rząd Filipin nie potrafi dać sobie rady. Abu Sajaf ścięło wielu zagranicznych jeńców, za których nie otrzymało pieniędzy. Islamiści dążą do utworzenia na południu Filipin kalifatu.

Reuters zwrócił uwagę, że atak nastąpił po tym, jak w piątek ogłoszono, iż w zeszłotygodniowym referendum zdecydowano, iż na terenach zamieszkanych w większości przez muzułmanów zostanie utworzony autonomiczny region Bangsamoro. Mieszkańcy Sulu głosowali jednak w większości przeciwko autonomii.

Rzecznik prezydenta Filipin Salvador Panelo potępił zamach i zapowiedział surowe ukarania sprawców. „Wrogowie państwa rzucili poważne wyzwanie zdolności rządu do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom w tym regionie.” – powiedział Panelo. „Siły zbrojne Filipin podejmą wyzwanie i zmiażdżą tych bezbożnych przestępców” – dodawał rzecznik.

Atak potępił również papież Franciszek. „Modlę się za zabitych i rannych. Niech Pan, książę pokoju, odmieni serca gwałtowników” – modlił się papież.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Islamiści zaatakowali filipińskie miasto – Duterte przerywa wizytę w Moskwie

Kresy.pl / Reuters / PAP / The Philipine Star
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz