Raport strategiczny przygotowany dla rządu Japonii zawiera tezę, że Chińska Republika Ludowa znacznie zwiększyła swoje militarne możliwości zajęcia Tajwanu.
W raporcie nakreślono możliwy harmonogram działań, gdyby Pekin w pełni zaangażował się w inwazję na Tajwan. Dokument sugeruje, że jeśli władze cywilne i wojskowe ChRL skutecznie skoordynują działania swoich sił zbrojnych, żołnierze będą mogli wylądować na Tajwanie w ciągu tygodnia od rozpoczęcia działań wojennych, zrelacjonował w czwartek, za japońksą gazetą „Yomiuri Shimbun”, portal Taiwan News.
Raport opiera się na analizie chińskich ćwiczeń wojskowych przeprowadzonych latem 2023 r. z udziałem okrętów wojennych obejmującym wystrzelenia pocisków rakietowych. Ustalenia, które zostały ogłoszone opinii publicznej dopiero w tym tygodniu, wskazują, że możliwości techniczne i organizacyjne ChRL poprawiły się w stopniu większym niż sugerowało wiele wcześniejszych analiz.
Autorzy raportu zalecają rządowi Japonii zachowania czujności i zwiększenie wysiłków na rzecz odstraszania, aby uniknąć wybuchu konfliktu o Tajwan. W raporcie zauważono również, że Chiny prawdopodobnie uznają strategię szybkiego ataku za najlepszą szansę na wykorzystanie sytuacji, zanim Stany Zjednoczone będą miały czas na zorganizowanie reakcji z odległości tysięcy kilometrów.
Premier Kishida Fumio miał zapoznać się z treścią raportu jeszcze na początku tego roku.
Czytaj także: Amerykanie rozważają dzielenie odstraszania nuklearnego z Japonią
Hipotetyczny scenariusz inwazji wyłaniający się z japońskiego raportu obejmuje cztery główne fazy, do których należą: blokada morska, bombardowanie obiektów wojskowych, atak desantowo-powietrzny w celu założenia przyczółka, a na koniec masowy transport sprzętu i sił lądowych.
Analitycy, którzy napisali raport, uważają, że przy odpowiedniej koordynacji i warunkach pogodowych siły chińskie mogłyby potencjalnie rozpocząć czwartą fazę w ciągu czterech do pięciu dni po nałożeniu blokady morskiej.
W raporcie przewiduje się również, że Chiny przeprowadzą cyberataki na kluczową infrastrukturę i podmioty na Tajwanie, aby wywołać zamieszanie, ograniczyć komunikację i dostęp do energii. Ta strategia „wojny hybrydowej” może potencjalnie sparaliżować rząd Tajwanu w kluczowych pierwszych dniach kampanii.
taiwannews.com.tw/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!