Według danych za drugi kwartał bieżącego roku, po zniesieniu blokad przeciwepidemicznych chińska gospodarka szybko odbiła i osiągnęła wzrost.

Dane chińskiego urzędu statystycznego przytoczył w czwartek portal dorzeczy.pl. Wynika z nich, że na koniec drugiego kwartału odnotowano wzrost gospodarki o 3,2 proc. w stosunku rok do roku. Oznacza to wyraźną poprawę sytuacji ekonomicznej bo jeszcze na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku wynik wskazywał na skurczenie się chińskiej gospodarki o 6,8 proc. Był to pierwszy wskaźnik spadku PKB ChRL od 1992 r. gdy jej władze zaczęły publikować tego rodzaju kwartalne wyniki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dane wskazują, że wynik chińskiej gospodarki jest lepszy niż szacowali eksperci ekonomiczni na których powoływała się agencja informacyjna Reutera. Przewidywali oni wzrost PKB w Chinach na koniec drugiego kwartału na poziomie 2,5 proc.

Pierwszy kwartał był w Chinach okresem apogeum epidemii koronawirusa SARS COVID-19. Władze i służba zdrowia poradziły sobie z nią stosunkowo szybko i generalna blokada gospodarki trwała od lutego do marca. W drugi kwartał Chiny wkroczyły już z ograniczonymi i stosowanymi tylko regionalnie lub lokalnie środkami przeciwepidemicznymi.

Portal dorzeczy.pl podkreśla jednak, że Pekin mierzy się ciągle ze spadkiem konsumpcji i inwestycji co powoduje, że władze muszą angażować środki finansowe w pakiety stymulujące wzrost. Niemniej Chinom udało się przebić pozostałe największe gospodarki świata, szczególnie USA, które nadal są epicentrum pandemii SARS COVID-19.

Czytaj także: Trump atakuje Chiny na konferencji prasowej

dorzeczy.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz