Mniej niż co trzeci Amerykanin zgadza się z decyzją prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej JCPOA z Iranem – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos przy współpracy z agencją Reuters.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-8. maja br., tuż przed spodziewanym ogłoszeniem decyzji o wycofaniu się z układu przez Trumpa. Wyniki badania wskazują, że tylko 29 proc. ankietowanych chciało wyjścia USA z układu JCPOA. 42. proc. opowiadało się za pozostaniem przy porozumieniu a 28 proc. nie miało w tej kwestii zdania. Co ciekawe, nawet większość zarejestrowanych Republikanów nie popierała zamiaru Trumpa. Jedynie 44 proc. opowiadało się za wycofaniem z porozumienia, podczas gdy 28 proc. chciało jego zachowania. Niezdecydowanych było również 28 proc.

Według badania 54 proc. Amerykanów „mocno” lub „trochę” popierało porozumienie z Iranem, podczas gdy 27 proc. było jego przeciwnikami. Jeszcze bardziej zdecydowane były odpowiedzi ankietowanych odnośnie spodziewanych skutków zerwania umowy JCPOA. Prawie dwie trzecie dorosłych Amerykanów uznało, że jeśli USA wyjdą z porozumienia, Iran prawdopodobnie będzie starał się opracować broń atomową. Około połowa badanych była zdania, że USA i Iran mogą wejść w stan zbrojnego konfliktu.

Sondaż został przeprowadzony przez Internet w całych Stanach Zjednoczonych na próbie 1277 dorosłych Amerykanów. Błąd badania wynosi 3 proc. dla ogółu wyników oraz 5 proc. dla próbki zarejestrowanych Republikanów.

Przypomnijmy, że we wtorek Donald Trump ogłosił w wystąpieniu w Białym Domu, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia JCPOA i nakładają ponownie sankcje „najwyższego rzędu” na Iran. Jednocześnie zapowiedział, że jest gotów do zawarcia nowego porozumienia, które trwale rozwiąże problem „zagrożenia nuklearnego Iranu”, o ile Teheran będzie taką umową zainteresowany.

Porozumienie nuklearne JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawarto w trakcie rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy Baracka Obamy. Oprócz Iranu i USA stronami porozumienia były Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny, Niemcy i Unia Europejska. Zawieszało ono amerykańskie sankcje wobec Iranu z zamian za dopuszczenie międzynarodowych inspektorów i ograniczenia w programie atomowym Teheranu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply