Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy w związku z dzisiejszą katastrofą samolotu pasażerskiego linii Ukraine International Airlines w Iranie, w której zginęło 176 osób – podaje agencja Unian.

Oświadczenie Mike’a Pompeo ukazało się w środę na stronie internetowej Departamentu Stanu. Szef amerykańskiej dyplomacji złożył w nim najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar katastrofy. „Stany Zjednoczone kontynuują monitorowanie tego incydentu i są gotowe zaoferować Ukrainie wszelką możliwą pomoc. Stany Zjednoczone wzywają do pełnej współpracy przy jakimkolwiek dochodzeniu przyczyn katastrofy” – oświadczył Pompeo.

Wcześniej premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk zaapelował, by badanie przyczyn katastrofy odbyło się „w najbardziej publiczny sposób”. Szef ukraińskiego rządu powiedział, że strona ukraińska poprosiła władze Iranu o możliwość udziału w wyjaśnianiu przyczyn tragedii.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który przerwał urlop w Omanie, ujawnił, że w środę wieczorem do Iranu wyleci ukraiński samolot z ekspertami oraz zespołem poszukiwawczo-ratowniczym. Według jego słów osoby te będą zaangażowane w dochodzenie, identyfikację ciał Ukraińców zabitych w katastrofie oraz ich przewiezienie na Ukrainę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy, w środę ukraiński Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines rozbił się po starcie z lotniska w stolicy Iranu, Teheranie. Na pokładzie było 167 pasażerów i 9 członków załogi. Nikt nie przeżył. Kontakt z maszyną utracono parę minut po starcie. Według przedstawicieli irańskich służb ratunkowych, maszyna po uderzeniu w ziemię stanęła w płomieniach. Jednak w sieci pojawiło się co najmniej jedno amatorskie nagranie, mające przedstawiać ukraińskiego Boeinga. Widać na nim lecący na dość niskim pułapie samolot, który najprawdopodobniej się mocno się pali i zniża się. Maszyna uderza w ziemię, po czym następuje silna eksplozja. Podawano też, że maszyna wzniosła się na wysokości 2400 metrów, a w pewnym momencie zapalił się jeden z silników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Początkowo MSZ Ukrainy oficjalnie podawało, za ambasadą Ukrainy w Teheranie, że wyklucza zamach lub atak rakietowy. Jako wstępną przyczynę katastrofy podano awarię silnika. Później jednak z komunikatu usunięto wzmiankę o wykluczeniu zamachu.

Na pokładzie ukraińskiego boeinga znajdowało się 11 Ukraińców, w tym 9 członków załogi, a także 82 obywateli Iranu, 63 obywateli Kanady, 10 obywateli Szwecji, 4 obywateli Afganistanu, 3 obywateli Niemiec i 3 obywateli Wielkiej Brytanii.

Kresy.pl / Unian

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz