Służby imigracyjne USA zaczęły żądać od osób starających się o amerykańską wizę podania ich nicków w mediach społecznościowych, adresów poczty elektronicznej i numerów telefonów. – podała w sobotę agencja Associated Press.

Żądanie podawania danych dotyczących obecności w sieci jest związane z wejściem w życie nowych wzorów aplikacji wizowych, które zawierają rubryki o „identyfikatorach w mediach społecznościowych”. Zmiana, zaproponowana jeszcze w marcu 2018 roku, dotknie rocznie około 15 mln osób – tylu cudzoziemców co roku stara się o amerykańską wizę. 14 mln z nich to osoby, które chcą przyjechać do USA na przykład w sprawach biznesowych lub edukacyjnych, jedynie około 700 tys. to imigranci.

Nowe formularze wniosków wizowych wymieniają kilka platform mediów społecznościowych i wymagają od wnioskodawcy podania wszelkich nazw kont, które mógł on na nich posiadać w ciągu ostatnich pięciu lat. Dają również wnioskodawcom możliwość dobrowolnego informowania o kontach na platformach społecznościowych niewymienionych w formularzu. Oprócz tego należy podać numery telefonów używanych w ciągu ostatnich pięciu lat, adresy e-mailowe, dane o podróżach zagranicznych i deportacjach a także czy jakikolwiek członek rodziny był zaangażowany w działalność terrorystyczną. Jedynie osoby ubiegające się o wizy dyplomatyczne i urzędowe są zwolnione z obowiązku podawania tych danych.

Wcześniej tak dokładnemu sprawdzeniu podlegały tylko osoby zakwalifikowane do dodatkowej kontroli, przykładowo takie, które odwiedzały obszary kontrolowane przez organizacje terrorystyczne. Rocznie było to około 65 tys. osób.

Departament Stanu USA tłumaczy prześwietlanie aktywności w sieci osób ubiegających się o wizy względami bezpieczeństwa. „Bezpieczeństwo narodowe jest naszym głównym priorytetem przy rozpatrywaniu wniosków wizowych, a każda osoba chcąca odwiedzić USA lub imigrant są poddawani szczegółowej kontroli bezpieczeństwa” – stwierdziły amerykańskie władze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: RMF: Amerykanie będą potrzebować wizy, by wjechać do Polski

Kresy.pl / AP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz