Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA odniósł się do postawy prezydenta Brazylii, który zasugerował, że wysyłając broń Ukrainie państwa Zachodu przyczyniają się do przedłużania wojny.
Rzecznik Rady John Kirby oświadczył w poniedziałek w imieniu swojego państwa – “uważamy, że to głęboko problematyczne, jak Brazylia faktycznie i retorycznie podchodzi do wojny, sugerując, że Stany Zjednoczone i Europa są w jakiś sposób niezainteresowane pokojem albo że jesteśmy współodpowiedzialni za konflikt”. Jak dodał – “W tym przypadku Brazylia papuguje rosyjską i chińską propagandę, bez żadnego patrzenia na fakty” – zacytował portal Interia.
Kirby odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Brazylii Inacio Luli da Silvy, który w poniedziałek kończąc swoją azjatycką podróż zaproponował utworzenie „grupy krajów niezaangażowanych w wojnę rosyjsko-ukraińską”. Zasugerował przy tym, że Zachód powinien zaprzestać wysyłania sprzętu wojskowego Ukrainie, bowiem w ten sposób oddala możliwość zakończenia konfliktu.
Amerykański urzędnik wziął jednak na cel także wcześniejszą wypowiedź brazylijskiego prezydenta dopuszczającego, że polityczne zakończenie konfliktu może obejmować uznanie przynależności Krymu do Rosji. “To jest po prostu chybione, zwłaszcza dla kraju, który jak Brazylia głosował za podtrzymaniem zasad suwerenności i integralności terytorialnej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ” – ocenił Kirby.
Komentował on również wyprawę szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa do państw Ameryki Łacińskiej. Wyraził on oczekiwanie, że przywódcy Brazylii, Wenezueli, Nikaragui i Kuby nawiążą kontakt dyplomatyczny także z przedstawicielami Ukrainy.
W zeszłym tygodniu Lula da Silva odbył kilkudniową wizytę w Chinach. Oba kraje zgodziły się na pogłębienie współpracy w różnych dziedzinach w ramach BRICS. „Nikt nie zabroni Brazylii poprawy stosunków z Chinami” – podkreślił brazylijski prezydent.
Dwa państwa zgodziły się w piątek na powołanie grupy roboczej w celu kontynuowania współpracy w zakresie półprzewodników. USA od lat podejmują wysiłki na rzecz izolowania Chińczyków na tej płaszczyźnie. W czasie wizyty brazylijskiego prezydenta podpisano 15 umów i memorandów, w tym dotyczące budowy szóstego satelity do monitorowania Amazonii, rozwoju technologii telekomunikacyjnej 5G, internetu i cyberbezpieczeństwa.
wydarzenia.interia.pl/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!