W ciągu trzech ostatnich tygodni w USA pracę straciło 17 mln ludzi – wynika z danych amerykańskiego Departamentu Pracy.

Jak pisze agencja AFP, Departament Pracy podał w czwartek dane odnośnie liczby Amerykanów, którzy w ubiegłym tygodniu złożyli wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Osób takich było aż 6,6 miliona, co w połączeniu z niemal 10 milionami, którzy złożyli wnioski we wcześniejszych dwóch tygodniach, daje liczbę prawie 17 mln nowych bezrobotnych.

Oszałamiający wzrost liczby bezrobotnych to skutek obostrzeń wprowadzonych w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa a także spadku popytu.

Zdaniem analityków z Oxford Economics epidemia koronawirusa doprowadzi w USA do utraty miejsc pracy przez 30 mln ludzi, a stopa bezrobocia osiągnie w kwietniu poziom 14 proc. a w maju 16 proc.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva ostrzegła w czwartek, że świat stoi w obliczu największej recesji od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku.

W obliczu kryzysu Rezerwa Federalna ogłosiła w czwartek nowy pakiet o wartości 2,3 bln dolarów mający pomóc przedsiębiorstwom, gospodarstwom domowym oraz władzom stanowym i samorządom. W jego ramach uwzględniono program pożyczek dla małych i średnich firm, „które były w dobrej kondycji finansowej przed kryzysem”, opiewający na kwotę do 600 mld dolarów. Inny instrument tego pakietu przewiduje do 500 mld dolarów pożyczek dla stanów i jednostek samorządowych poprzez zakup takiej ilości krótkoterminowych bonów.

Fed wstrzymuje także Paycheck Protection Program uruchomiony w zeszłym tygodniu w ramach ogromnego pakietu ratunkowego w wysokości 2,2 bln USD, który Kongres zatwierdził pod koniec ubiegłego miesiąca. Amerykański bank centralny wykupi wszystkie pożyczki wypłacone przez banki prywatne o wartości do 349 miliardów dolarów przeznaczonych na ten program.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: USA: Niektóre prognozy na 2020 rok przewidują stopę bezrobocia na poziomie 32,1 proc.

Kresy.pl / AFP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz