W ciągu trzech ostatnich tygodni w USA pracę straciło 17 mln ludzi – wynika z danych amerykańskiego Departamentu Pracy.

Jak pisze agencja AFP, Departament Pracy podał w czwartek dane odnośnie liczby Amerykanów, którzy w ubiegłym tygodniu złożyli wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Osób takich było aż 6,6 miliona, co w połączeniu z niemal 10 milionami, którzy złożyli wnioski we wcześniejszych dwóch tygodniach, daje liczbę prawie 17 mln nowych bezrobotnych.

Oszałamiający wzrost liczby bezrobotnych to skutek obostrzeń wprowadzonych w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa a także spadku popytu.

Zdaniem analityków z Oxford Economics epidemia koronawirusa doprowadzi w USA do utraty miejsc pracy przez 30 mln ludzi, a stopa bezrobocia osiągnie w kwietniu poziom 14 proc. a w maju 16 proc.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva ostrzegła w czwartek, że świat stoi w obliczu największej recesji od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku.

W obliczu kryzysu Rezerwa Federalna ogłosiła w czwartek nowy pakiet o wartości 2,3 bln dolarów mający pomóc przedsiębiorstwom, gospodarstwom domowym oraz władzom stanowym i samorządom. W jego ramach uwzględniono program pożyczek dla małych i średnich firm, „które były w dobrej kondycji finansowej przed kryzysem”, opiewający na kwotę do 600 mld dolarów. Inny instrument tego pakietu przewiduje do 500 mld dolarów pożyczek dla stanów i jednostek samorządowych poprzez zakup takiej ilości krótkoterminowych bonów.

Fed wstrzymuje także Paycheck Protection Program uruchomiony w zeszłym tygodniu w ramach ogromnego pakietu ratunkowego w wysokości 2,2 bln USD, który Kongres zatwierdził pod koniec ubiegłego miesiąca. Amerykański bank centralny wykupi wszystkie pożyczki wypłacone przez banki prywatne o wartości do 349 miliardów dolarów przeznaczonych na ten program.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA: Niektóre prognozy na 2020 rok przewidują stopę bezrobocia na poziomie 32,1 proc.

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz