Departament Skarbu USA ogłosił w czwartek rozszerzenie listy osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu – podała rosyjska agencja Interfax.

Zgodnie z komunikatem amerykańskich władz na „czarną listę” trafili dwaj obywatele Ukrainy, jeden Rosjanin oraz dziewięć osób prawnych.

Objęci sankcjami obywatele Ukrainy to członkowie separatystycznych władz w Donbasie – wiceszefowie MGB Ługańskiej Republiki Ludowej Aleksandr Basow i Andriej Suszko. Rosjanin to Władimir Zaricki, były dowódca wojsk rakietowych i artylerii Sił Zbrojnych Rosji.

Amerykanie uważają Suszkę za osobę odpowiedzialną za „porwanie w 2017 r. krymsko-tatarskiego aktywisty, który był torturowany”.

Na liście ukaranych sankcjami podmiotów znalazły się MGB Ługańskiej Republiki Ludowej, elektrownia „KrymTEC” oraz kilka sanatoriów i przedsiębiorstw. Jedno z nich – firma „Południowy Projekt” jest powiązana z bankiem „Rosja” i rosyjskim biznesmenem Jurijem Kowalczukiem.

Jak powiedział specjalny wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker, wprowadzone dzisiaj sankcje dotyczą osób i organizacji, „które wspierają próby zintegrowania Krymu [z Rosją] poprzez prywatne inwestycje i prywatne projekty oraz tych, którzy są zaangażowani w poważne naruszenia”.

„Departament Skarbu pozostaje zaangażowany w działania wymierzone w podmioty wspierane przez Rosję, które próbują czerpać korzyści z bezprawnej aneksji i okupacji Krymu przez Rosję” – przekazała w oświadczeniu Sigal Mandelker, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje strona amerykańskiego Departamentu Skarbu, sankcje polegają na zamrożeniu aktywów osób fizycznych i prawnych wpisanych na „czarną listę” i zakazie współpracy z nimi obowiązującym amerykańskich obywateli i firmy z USA.

CZYTAJ TAKŻE: USA rozszerzyły zakres sankcji nałożonych na Rosję

Kresy.pl / Interfax / Reuters

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz