Komisja Europejska zapowiedziała, że od września 2026 roku Brazylia może utracić dostęp do rynku UE dla eksportu mięsa, jaj, miodu i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Powodem są niespełnione wymogi dotyczące stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt. Brazylia ma czas na dostosowanie systemu kontroli i nadzoru do unijnych regulacji.

We wtorek w Brukseli państwa Unii Europejskiej przyjęły nową listę krajów uprawnionych do eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego na rynek UE. Brazylia nie znalazła się wśród państw spełniających unijne wymogi dotyczące stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt, co może oznaczać wstrzymanie eksportu od 3 września tego roku.

Czytaj też:

KE: Brazylia nie gwarantuje bezpieczeństwa wołowiny trafiającej na rynek UE

Brazylia utrudnia eksport polskiego mleka. Brak świadectw po umowie UE-Mercosur

Jak poinformowała RMF FM rzeczniczka Komisji Europejskiej Eva Hrnčířová, decyzja obejmuje możliwość eksportu do UE wołowiny, drobiu, jaj, miodu, produktów akwakultury oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Decyzja ma związek z unijnymi regulacjami „One Health”, których celem jest ograniczenie narastającej antybiotykooporności. Zgodnie z przepisami, które w pełni zaczną obowiązywać od 3 września 2026 roku, na rynek UE nie będą mogły trafiać produkty pochodzące od zwierząt, którym podawano antybiotyki stosowane w medycynie ludzkiej lub środki wykorzystywane do stymulowania wzrostu.

Komisja Europejska uznała, że Brazylia nie wdrożyła odpowiednich mechanizmów kontroli i nadzoru gwarantujących zgodność z tymi wymogami przez cały okres życia zwierząt przeznaczonych do eksportu.

„Komisja potwierdza, że Brazylia nie została ujęta na liście krajów uprawnionych do eksportu. Oznacza to, że z dniem 3 września 2026 roku kraj ten traci możliwość wysyłania do UE towarów takich jak wołowina, konie, drób, jaja, produkty akwakultury, miód i jelita naturalne” — przekazała Hrnčířová.

Według Komisji Europejskiej Brazylia była wielokrotnie proszona o przedstawienie gwarancji zgodności z unijnymi normami oraz wdrożenie skutecznych procedur kontrolnych. Bruksela podkreśla, że państwo chcące eksportować żywność na rynek UE musi zapewnić pełną zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa żywnościowego.

„Aby znaleźć się na liście krajów upoważnionych, Brazylia musi zagwarantować zgodność z unijnymi wymogami dotyczącymi stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych przez cały okres życia zwierząt, od których pochodzą eksportowane produkty” — wyjaśniła rzeczniczka KE.

Sprawę skomentował także producent związany z Polską Platformą Zrównoważonej Wołowiny Jacek Zarzecki.

„UE właśnie wysyła Brazylii polityczny i handlowy sygnał, że nie wystarczy być rolniczym gigantem, trzeba jeszcze spełniać europejskie standardy, żeby sprzedawać do UE” — napisał Zarzecki w mediach społecznościowych.

Komisja Europejska zaznacza, że wejście nowych regulacji od września 2026 roku wynika z konieczności przyjęcia odpowiednich aktów prawnych oraz zapewnienia okresu przejściowego dla importerów i przedsiębiorstw działających na rynku UE. „Także nasi importerzy muszą się dostosować” — przekazała Hrnčířová w rozmowie z RMF FM.

Zmiany obejmą również kontyngenty wołowiny premium sprowadzanej do UE w ramach tzw. kwoty Hilton, wynoszącej 50 tys. ton rocznie.

Komisja wyjaśniła, że Brazylia została tymczasowo wpisana na listę państw uprawnionych do eksportu w 2024 roku na podstawie wstępnych deklaracji dotyczących dostosowania systemu nadzoru. Ostatecznie uznano jednak, że wymagane środki nie zostały wdrożone w terminie pozwalającym na zachowanie dostępu do rynku UE po 3 września 2026 roku.

Kresy.pl/RMF FM

Tagi: , , ,
forma płatności