Prezydent Donald Trump ma podpisać w czwartek rozporządzenie wykonawcze, aby rozpocząć proces demontażu Departamentu Edukacji.

Informację taką przekazała krytyczna wobec prezydenta CNN powołując się na dwóch anonimowych urzędników. Prezydent ma zamiar podjąć ten krok podczas czwartkowej popołudniowej konferencji w Białym Domu, powiedzieli urzędnicy – ​​na które zaproszeni są również republikańscy gubernatorzy, urzędnicy ds. edukacji stanowej i uczniowie szkół.

„Rozporządzenie wykonawcze prezydenta Trumpa w sprawie rozszerzenia możliwości edukacyjnych umożliwi rodzicom, stanom i społecznościom przejęcie kontroli i poprawę wyników wszystkich uczniów” – przekazał przedstawiciele służby prasowej Białego Domu Harrison Fields.

Całkowita likwidacja Departamentu Edukacji wymaga uchwały Kongresu, prezydent ma więc polecić sekretarz Lindzie McMahon podjęcie „wszystkich niezbędnych kroków w celu ułatwienia zamknięcia Departamentu Edukacji i zwrócenia władzy edukacyjnej stanom”, powiedział jeden z urzędników administracji.

Źródło CNN powiedziało, że federalne finansowanie dla uczniów niepełnosprawnych, którzy podlegają ustawie o edukacji osób niepełnosprawnych, wraz z finansowaniem dla szkół o niskich dochodach i federalnymi spłatami pożyczek studenckich nie zostanie uchylone przez rozporządzenie Trumpa.

Prezydent zapowiadał likwidację Departamentu Edukacji jeszcze w czasie kampanii wyborczej. „Powiedziałem Lindzie (McMahon): »Lindo, mam nadzieję, że świetnie sobie poradzisz z pozbawianiem się pracy«. Chcę, żeby pozbawiła się pracy – Departament Edukacji” – powiedział Trump w lutym, już po objęciu fotel prezydenckiego.

Oczekiwane podpisanie zarządzenia następuje po ogłoszeniu przez agencję na początku tego miesiąca redukcji zatrudnienia o prawie 50 proc., co oznacza zwolnienie około 1,3 tys. pracowników, oprócz setek, którzy skorzystali z dobrowolnych „odpraw”.

Jego zamiary powodują już sprzeciw związków zawodowych pracowników edukacji publicznej. „Donald Trump i Elon Musk skierowali swoją kulę burzącą w szkoły publiczne i przyszłość 50 milionów uczniów w społecznościach wiejskich, podmiejskich i miejskich w całej Ameryce, likwidując edukację publiczną, aby zapłacić za zasiłki podatkowe dla miliarderów” — napisała w oświadczeniu prezes National Education Association Becky Pringle.

Czytaj także: Dwanaście państw UE chce sprawodzić amerykańskich naukowców

edition.cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz