Artykuł w „New York Times” opisujący nasilenie amerykańskich cyberataków na sieć informatyczną rosyjskiego sektora elektroenergetycznego wywołał oburzenie Donalda Trumpa. Amerykański prezydent, mający od dawna „na pieńku” z lewicowo-liberalnymi mediami, oskarżył nowojorski dziennik o „zdradę”.

Jak podawaliśmy, „NYT” napisał w sobotę, powołując się na rozmowy z byłymi i obecnymi urzędnikami amerykańskiej administracji, że ciągu ostatniego roku amerykańskie służby nasiliły włamania do systemów informatycznych rosyjskiego sektora elektroenergetycznego. Częściowo mają one służyć zainstalowaniu szkodliwego oprogramowania, które może zostać uruchomione w razie większego konfliktu, a częściowo wysłaniu Rosjanom ostrzeżenia. „W ciągu ostatniego roku stało się to o wiele bardziej agresywne” – powiedział „NYT” jeden z wyższych rangą przedstawicieli amerykańskiego wywiadu chcący zachować anonimowość. „Robimy rzeczy w skali, której nigdy nie rozważaliśmy kilka lat temu” – dodawał ten człowiek.

Publikacja spotkała się z ostrym atakiem Donalda Trumpa na Twitterze. „Czy uwierzycie, że upadający New York Times właśnie przedstawił historię o tym, że Stany Zjednoczone znacząco nasilają cyberataki na Rosję. To jest faktyczny akt zdrady ze strony wielkiej kiedyś gazety, tak spragnionej historii, jakiejkolwiek historii, nawet jeśli złej dla naszego kraju” – napisał Trump.

W komentarzu amerykański prezydent dodał, że doniesienia „NYT” są nieprawdziwe. Trump oskarżył „skorumpowane media”, że są gotowe napisać cokolwiek bez oglądania się na konsekwencje. „To są prawdziwi tchórze i niewątpliwie WROGOWIE NARODU!” – oskarżał Trump.

W odpowiedzi Trumpowi „NYT” przypomniał, że treść artykułu była konsultowana przed publikacją z urzędnikami z Rady Bezpieczeństwa Narodowego i nie mieli oni żadnych obaw związanych z ujawnianymi informacjami. Uwaga o tym znalazła się w opublikowanym artykule.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz