NYT: USA eskalują cyberataki na rosyjską sieć energetyczną

W ciągu ostatniego roku amerykańskie służby nasiliły włamania do systemów informatycznych rosyjskiego sektora elektroenergetycznego. Częściowo mają one służyć zainstalowaniu szkodliwego oprogramowania, które może zostać uruchomione w razie potrzeby, a częściowo wysłaniu ostrzeżenia Władimirowi Putinowi – napisał w sobotę New York Times.

Nowojorski dziennik oparł swoje doniesienia na rozmowach, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy przeprowadził z byłymi i obecnymi urzędnikami amerykańskiej administracji. Przekazali oni informacje, że Amerykanie „bardziej agresywnie” przystąpili do infekowania rosyjskich systemów szkodliwym oprogramowaniem. Ma to być odpowiedź na analogiczne działania, które Rosja od dawna przeprowadza wobec amerykańskich elektrowni, rurociągów naftowych i gazowych oraz wodociągów. Jak pisze NYT, rozpoczęte w ubiegłym roku działania United States Cyber Command, części Pentagonu odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo, osiągnęły niespotykaną dotąd skalę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6663.39 PLN    (30.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W ciągu ostatniego roku stało się to o wiele bardziej agresywne” – powiedział NYT jeden z wyższych rangą przedstawicieli wywiadu chcący zachować anonimowość i odmawiający podania jakichkolwiek szczegółów. „Robimy rzeczy w skali, której nigdy nie rozważaliśmy kilka lat temu” – dodawał ten człowiek.

Amerykańska administracja odmawia udzielania szczegółowych informacji na temat tych tajnych operacji, lecz doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton potwierdził w ostatni wtorek, że USA wzięły na cel szersze spektrum celów cyfrowych, „by powiedzieć Rosji, lub komukolwiek innemu”, kto angażuje się w operacje w cyberprzestrzeni przeciw USA, że „zapłaci [za to] cenę”.

Jak pisze NYT, jak dotąd nie ma dowodów, że Amerykanie wyłączyli jakąkolwiek rosyjską elektrownię, podobnie jak Rosjanie nie zrobili tego wobec USA. Infekowanie systemów drugiej strony ma okazać się pomocne w razie wybuchu większego konfliktu między USA a Rosją, kiedy będzie można aktywować wprowadzone kody. Niektóre z takich akcji mają być też celowo przeprowadzane w taki sposób, by przeciwnik się o nich dowiedział – ma być to rodzaj przestrogi.

CZYTAJ TAKŻE: USA nałożyły sankcje na rosyjskie firmy za cyberataki

Kresy.pl / NYT

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Bóg zapłać dobry @Poznaniak74 za dobre słowo.
  Proszę przyjąć i zrozumieć Waszą Inteligencję parę słów ode mnie – głupola…
  Przejęcie kontroli nad elektrowniami atomowymi będzie globalne a nie selektywne?
  Rosjanie powinni zrozumieć że ich działalność nie jest bezkarna.
  To nie ta moralność, Rosja nigdy nie liczyła się ze zdrowiem i życiem swoich obywateli.
  Ruskie mogą zdobyć środki atomowego szantażu a Zachód nie – bo to jest be…
  Co jest be a co fe w działaniu wyżej wymienionych obu stron?
  A może jest to ostrzeżenie przed takimi działaniami FR.

 2. Tutejszym
  Tutejszym :

  Dziękuję, zrozumiałem Pańską wypowiedź w temacie,
  że Amerykanie w odpowiedzi na obecne rosyjskie działania wywiadowcze względem ich elektrowni jądrowych poproszą Izraelczyków o ich Stuxneta.
  Co ten stuxnet ma ruskim zdemolować, bo chyba nie to co mają pod uszanką.
  To jest naprawdę mądry naród, grają tak jak im amerykańce pozwalają.
  Pozdrawiam Pana serdecznie: Tutejszym