Były prezydent USA ostro zaatakował na wiecu swojego następcę. Odniósł się do działań FBI wobec własnej osoby.

Przemawiając w sobotę do tysięcy zwolenników w Wilkes-Barre w Pensylwanii, były prezydent oskarżył Bidena o użycie przeciwko niemu FBI. Przeszukania jakie w posiadłości Trumpa przeprowadzili funkcjonariusze Federalnego Biura Śledczego były według niego „jednym z najbardziej szokujących nadużyć władzy przez jakąkolwiek administrację w historii Ameryki” – zacytował portal BBC.

W czasie wiecu Donald Trump promował dwóch kandydatów Partii Republikańskiej. Dr Mehmet Oz kandyduje do Senatu Stanów Zjednoczonych, a senator stanowy Doug Mastriano chce zostać kolejnym gubernatorem Pensylwanii. BBC podkreśla jednak, że ich wystąpienia były krótkie, a cała impreza była skoncentrowana na osobie byłego prezydenta USA.

Pierwszą część swojego prawie dwugodzinnego przemówienia Trump poświęcił krytyce przeszukania przeprowadzonego przez FBI w jego posiadłości na początku zeszłego miesiąca. Zaprzeczył, że przetrzymując dokumenty z czasów swojej prezydentury złamał prawo.

W dalszej części swojego wystąpienia Trump powrócił do tematu swojej porażki z 2020 r., ponownie twierdząc, że stało się tak na skutek nieprawidłowości w przeprowadzeniu wyborów.

Trump ostro krytykował Partię Demokratyczną, a wywodzącego się z niej prezydenta Joe Bidena nazwał “wrogiem państwa”. Były prezydent USA postulował też kilkukrotnie wprowadzenie kary śmierci dla osób handlujących narkotykami.

Jak informowaliśmy, ostatnie przeszukanie w prywatnej posiadłości Trumpa w Mar-a-Largo miało miejsce 8 sierpnia i było prowadzone przez agentów Federalnego Biura Śledczego (FBI). Przeszukanie to zostało przeprowadzone właśnie w związku z dochodzeniem w sprawie przetrzymywania w prywatnym domu tajnych dokumentów, po tym, gdy odnaleziono skrzynki z takimi dokumentami w czasie lutowego przeszukania zleconego w ramach innej sprawy. Śledczy przejęli w posiadłości Trumpa około 11 tys. dokumentów wytworzonych przez jego adminsitrację.

Były lokator Białego Domu jest także figurantem postępowania karnego w sprawie w sprawie kwestionowania wyników wyborów prezydenckich z 2020 r. i trwającego od ponad trzech lat dochodzenia cywilnego w sprawie tego, czy Trump Organization wprowadzała w błąd pożyczkodawców, ubezpieczycieli i organy podatkowe, dostarczając im wprowadzające w błąd sprawozdania finansowe.

Trump złożył już do sądu wniosek o zablokowanie kolejnych przeszukań w jego posiadłości, a także o dostarczenie mu bardziej szczegółowego pokwitowania przedmiotów jakie FBI przejęło w jego domu w sierpniu.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply