Przewodniczący komisji ds. sądownictwa Senatu USA wezwał osobistego prawnika Donalda Trumpa Rudy’ego Giulianiego na przesłuchanie. Nie będzie ono jednak dotyczyło prób podkopania pozycji Joe Bidena, lecz korupcji na Ukrainie.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, od kilku tygodni Ukraina znajduje się w centrum afery politycznej w USA związanej z próbami Donalda Trumpa i jego otoczenia zmierzającymi do podkopania reputacji byłego wiceprezydenta Joe Bidena, możliwego rywala Trumpa w nadchodzącej kampanii prezydenckiej, przy pomocy ukraińskich władz. Afera doprowadziła do wszczęcia przez Demokratów śledztwa w sprawie impeachmentu prezydenta w Izbie Reprezentantów. Z kolei Trump i jego zwolennicy próbują kontratakować eksponując temat rzekomo korupcyjnych powiązań Bidenów z Ukrainą.

Najwyraźniej atakowi na Bidena będzie służyło przesłuchanie Rudy’ego Giulianiego w senackiej komisji sądownictwa. Jak podaje agencja AP, zwołał je przewodniczący komisji Lindsey Graham, czołowy sojusznik Trumpa. Tematem przesłuchania ma być „korupcja na Ukrainie”. Graham napisał na twitterze, że słyszał o „wielu nieprawidłowościach” dotyczących zwolnienia ukraińskiego prokuratora generalnego Wiktora Szokina i Giuliani będzie miał okazję o tym opowiedzieć. Oznacza to, że dojdzie do drążenia tematu nacisków Joe Bidena na zwolnienie Szokina w 2016 roku. Sam Biden twierdził, że zabiegał o zwolnienie ukraińskiego prokuratora generalnego, ponieważ ten nie walczył z korupcją. Tymczasem Trump i jego otoczenie uważają, że Szokin został zwolniony, ponieważ chciał kontynuować śledztwo wobec spółki Burisma, w której władzach zasiadał syn Joe Bidena – Hunter.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wcześniej podawaliśmy, że to właśnie Giuliani w imieniu prezydenta USA zajmował się sprawą Bidena juniora, próbując wpłynąć na ukraiński wymiar sprawiedliwości, by ponownie otworzył śledztwo w jego sprawie. Według telewizji Fox News Giuliani miał spotykać się w sprawie Bidena juniora nie tylko z byłym prokuratorem generalnym Jurijem Łucenką, ale także jego poprzednikiem na tym stanowisku, Wiktorem Szokinem. Z tym ostatnim Giuliani miał rozmawiać w styczniu 2019 r. „Pan Szokin próbował kontynuować śledztwo, ale około czerwca-lipca 2015 r. ambasador USA [na Ukrainie] Geoffrey Pyatt powiedział mu, że do śledztwa trzeba pochodzić „w białych rękawiczkach”. Według słów pana Szokina to oznaczało – nie róbcie niczego” – tak Giuliani zrelacjonował swoje spotkanie z Szokinem. Szokin miał również stwierdzić, że umorzenie postępowania wobec Bidena juniora było decyzją Petra Poroszenki. Ten zaś zdecydował się na to ponieważ ojciec podejrzanego, wówczas wiceprezydent USA, miał wstrzymywać pomoc finansową dla ukraińskiej armii.

Kresy.pl / AP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz