Rząd Kanady uznał w środę za organizację terrorystyczną jedną z kluczowych instytucji Iranu – Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

„Nasz rząd podjął decyzję o wpisaniu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę organizacji terrorystycznych w rozumieniu kodeksu karnego” – powiedział na środowej konferencji prasowej minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Dominic LeBlanc, którego zacytował portal France24.

Występując towarzystwie ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości, LeBlanc oskarżył reżim Iran o „wspieranie terroryzmu” i „konsekwentne okazywanie lekceważenia praw człowieka zarówno w Iranie, jak i poza nim, a także chęć destabilizacji międzynarodowego porządku opartego na zasadach”.

Minister spraw zagranicznych Melanie Joly, zaznaczając, że Ottawa kilka lat temu zerwała stosunki dyplomatyczne z Teheranem, przeknywała Kanadyjczyków przeciwko podróżowaniu do Iranu. „Do tych, którzy są teraz w Iranie. Czas wrócić do domu” – powiedziała szefowa kanadyjskiej dyplomacji.

Umieszczenie Korpusu na liście organizacji terrorystycznych oznacza zakaz wjazdu do Kanady dla jego członków oraz zakaz kontaktów z nimi dla obywateli Kanady i kanadyjskich podmiotów prawnych. Wszelkie aktywa Korpusu lub jego członków będące w zasięgu kanadyjskiej jurysdykcji mogą być konfiskowane.

W zeszłym miesiącu wpisanie irańskiej instytucji na listę organizacji terrorystycznych jednogłośnie zaaprobowali kanadyjscy parlamentarzyści.

Kanadyjska czarna lista obejmuje prawie 80 podmiotów, w tym Al-Kaidę, Hezbollah, talibów, Państwo Islamskie, ale też prawicowy ruch z USA – Proud Boys.

Ottawa już wcześniej uznała za organizację terrorystyczną siły specjalne Korpusu – Al Kuds, a w 2022 r. trwale zakazała wjazdu ponad 10 tys. irańskich urzędników, w tym członkom Korpusu.

Stany Zjednoczone określiły go jako zagraniczną organizację terrorystyczną w kwietniu 2019 r.

jest odrębną od armii siłą zbrojną Iranu liczącą około 120 tys. żołnierzy. Podlega bezpośrednio Najwyższemu Przywódcy Iranu. Składa się z różnych rodzajów broni, w tym sił specjalnych i wywiadu. Prowadzi także działalności gospodarczą na szeroką skalę. Zarządzają między innymi cywilnymi liniami lotniczymi.

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply