Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA poinformowało, że udało im się zabić jednego z głównych liderów “Państwa Islamskiego” Chalida Ajda Ahmeda al-Dżaburiego.

Amerykańskie Dowództwo Centralne (CENTCOM) twierdzi, że al-Dżaburi “był odpowiedzialny za planowanie ataków ISIS w Europie i rozwijanie struktury dowódczej” tej organizacji. Amerykanie uznali, że jego śmierć “tymczasowo zakłóci zdolność organizacji do planowania ataków zagranicznych”. CENTCOM ujawnił, że atak miał miejsce w poniedziałek i nie pociągnął za sobą żadnych ofiar cywilnych. Relacjonująca te oświadczenie Al Jazeera podkreśla, że żadnych innych szczegółów akcji Amerykanie nie ujawnili.

„ISIS nadal stanowi zagrożenie dla regionu i poza nim” – CENTCOM uzasadnił atak – „Choć zdegradowana grupa pozostaje zdolna do prowadzenia operacji w regionie z wolą uderzania poza Bliskim Wschodem”. Amerykanie podkreślili również znaczenie “sił partnerskich w Iraku i Syrii”.

Deklaracja taka następuje po niedawnym oświadczeniu premiera Iraku Szii al-Sudaniego. Iracki prezmier stwierdził, że po zlikwidowaniu zagrożenia ze strony tak zwanego „Państwa Islamskiego” strutkury siłowe jego kraju są wystarczająco przygotowane dla czuwania nad bezpieczeństwem państwa. Al-Sudani podkreślił, że nie ma już potrzeby, by bojowe oddziały amerykańskie nadal stacjonowały w Iraku.

Państwo Islamskie powstało jako siatka terrorystyczna w czasie amerykańskiej okupacji Iraku. Jednak pole do rozwoju uzyskało w Syrii po wybuchu w tym państwie nasilonej wojny. W 2013 i 2014 r. organizacja zdołała przejąć kontrolę nad znacznymi obszarami Iraku i Syrii, ustanawiając swoją stolicę w tej drugiej – w mieście Rakka i ogłaszając się uniwersalnym islamskim kalifatem.

Istnienie terytorialnego władztwa ISIS umożliwiało tej organizacji ściąganie ochotników z całego świata oraz organizowanie spektakularnych zamachów terrorystycznych w Europie.

Dopiero ofensywy irackich sił rządowych i miejscowych milicji szyickich, armii syryjskiej i je sojuszników, kurdyjskich Ludowych Oddziałów Ludowych (YPG) i lotnictwa amerykańskiego doprowadziły do zniszczenia terytorialnego władztwa Państwa Islamskiego w 2019 r. i zepchnęły organizację z powrotem do podziemia. W tymże roku Amerykanie zdołali wyliminować pierwszego “kalifa” ISIS Abu Bakra al-Bagdadiego jednek organizacja nominuje jego następców.

aljazeera.com/edition.cnn.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply