Spadek PKB USA w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 4,8 proc. – donosi agencja Associated Press na podstawie danych podanych przez Departamentu Handlu USA.

Jak podała w środę AP, w trzech pierwszych miesiącach 2020 roku Produkt Krajowy Brutto w USA zmniejszył się o 4,8 proc. Są to konsekwencje pandemii koronawirusa i obostrzeń z nią związanych mających wpływ na funkcjonowanie gospodarki.

Jest to pierwszy spadek kwartalnego PKB w USA od sześciu lat i największy od tzw. Wielkiej Recesji, w czasie której zbankrutował bank inwestycyjny Lehman Brothers. Wówczas amerykańska gospodarka skurczyła się w czwartym kwartale 2008 roku o 8,4 proc.

Według AP kwartalny spadek na poziomie 4,8 proc. to tylko zwiastun tego, co może czekać amerykańską gospodarkę w następnych miesiącach. Agencja przywołała szacunki Biura Budżetowego Kongresu mówiące o 40%-procentowym zmniejszeniu się rocznego PKB. Jeśli prognoza ta spełni się, będzie to największy spadek od 1947 roku czyli od początku prezentowania danych gospodarczych w takim ujęciu.

Innego zdania jest prezydent Donald Trump, który w tym tygodniu wyraził przekonanie, że w trzecim kwartale tego roku nastąpi „duży wzrost” PKB, a czwarty kwartał będzie „niesamowity”, podobnie jak cały przyszły rok.

Jak pisaliśmy, od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych wykryto już ponad milion przypadków zakażenia koronawirusem. Według stanu na wtorek po południu czasu waszyngtońskiego, potwierdzono razem 1 004 908 przypadków SARS-CoV-2. Liczba ofiar śmiertelnych w USA przekroczyła już 57,8 tys. ludzi. Obecnie Stany Zjednoczone są państwem najbardziej dotkniętym pandemią na świecie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: MFW przewiduje najgłębszy kryzys gospodarczy od lat 30. XX wieku

Kresy.pl / AP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz