Ryan Zinke, amerykański sekretarz zasobów wewnętrznych, nie wykluczył morskiej blokady Rosji przez marynarkę wojenną USA. – podał w piątek portal amerykańskiego tygodnika Washington Examiner.

Zinke, odpowiadający w rządzie USA za ochronę środowiska i zarządzanie zasobami naturalnymi, był w piątek gościem spotkania zorganizowanego przez Consumer Energy Alliance w Pittsburgu. Jak pisze Washington Examiner, tłumaczył tam, jak szczelinowanie hydrauliczne i boom na energię wydobywaną z łupków dał Amerykanom przewagę nad Rosją i Iranem poprzez zmniejszenie zależności USA od zagranicznych źródeł energii.

Amerykański minister opisał rosyjską gospodarkę jako całkowicie zależną od eksportu surowców energetycznych. W jego opinii jest to powód rosyjskiej obecności na Bliskim Wschodzie. „Myślę, że są na Bliskim Wschodzie dlatego, że chcą być brokerem energii podobnie jak są nim na wschodzie i południu Europy”. – mówił Zinke.

Według niego amerykańska marynarka wojenna jest w stanie przeprowadzić blokadę Rosji, gdyby powstała groźba monopolizacji handlu surowcami energetycznymi na Bliskim Wschodzie przez Rosję.

„Stany Zjednoczone są zdolne, dzięki naszej marynarce wojennej, do zapewnienia, że szlaki morskie będą otwarte i jeśli to konieczne, do blokady … aby upewnić się, że ich energia nie trafi na rynek” – cytuje słowa Zinkego Washington Examiner.

Sekretarz Zinke wyraził podobną opinię o Iranie. Pytany o to, jaka powinna być polityka USA wobec Iranu powiedział, że są dwie opcje – militarna, za którą się nie opowiada i gospodarcza, którą opisał jako wypychanie z rynku i przejmowanie dostaw surowców energetycznych. Według niego taką politykę można prowadzić również wobec Rosji. „Możemy to robić, ponieważ… USA są największym producentem ropy i gazu” – mówił Zinke.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump na forum ONZ chwali Polskę, krytykuje Niemcy i wzywa do izolacji Iranu

Kresy.pl / Washington Examiner
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    To teraz widać jak wygląda demokracja made in kowboje. Nie walczą z konkurencją cenami i jakością swoich produktów ,tylko blokadami gospodarczymi i militarnymi.A poza tym, ile surowców z Rosji jest transportowana drogą morską.Kowboj pomylił Rosję z Australią.No i jeszcze jedno mnie niepokoi, a mianowicie stwierdzenie o wypychaniu z rynku i przejmowanie surowców energetycznych.Co nie oznacza nic innego w przypadku Rosji, tylko wojnę i to światową.