Kultura gotowania barszczu ukraińskiego została w piątek wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony - podała w komunikacie Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Jak stwierdzono, barszcz ukraiński to narodowa wersja zupy spożywanej w kilku krajach regionu. "Jest integralną częścią ukraińskiego życia rodzinnego i społecznego. Poświęcone są mu festiwale i wydarzenia kulturalne" - czytamy.

Barszcz ukraiński został wpisany w 2020 roku krajową listę elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Decyzja o jego wpisaniu na listę światową miała zapaść do 2023 roku, ale w związku z wojną na Ukrainą UNESCO zgodziło się przyspieszenie rozpatrzenia ukraińskiego wniosku.

Mimo rozległych sankcji rubel rosyjski okazuje się walutą, która osiągnęła największy wzrost wartości wobec dolara.

W środę dolar kosztował 50,44 rubli. Tym samym rosyjska waluta okazuje się najsilniejsza od siedmiu lat, jak podał portal Profinance.ru. To radykalne wzmocnienie wobec historycznych antyrekordów jaki rubel bił w marcu wkrótce po nałożeniu na Rosję rozległych sankcji przez państwa zachodnie. Rosyjska waluta osiągnęła w bieżącym roku największy wzrost wartości wobec amerykańskiej waluty.

Rosyjski politolog Ilia Matwiejew w wypowiedzi dla amerykańskiego NPR uznał jednak, że aprecjacja waluty nie jest oznaką siły rosyjskiej gospodarki i że pozostaje ona odporna na zachodnie sankcje.

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował o największej wymianie jeńców od początku rosyjsko-ukraińskiej wojny. Wśród 144 uwolnionych Ukraińców miało znaleźć się 43 żołnierzy pułku Azow. Strona rosyjska milczy na temat tej wymiany.

Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował w środę w serwisie Telegram o przeprowadzeniu "kolejnej wymiany jeńców". Zgodnie z tą informacją Rosjanie uwolnili 144 ukraińskich żołnierzy. Liczby uwolnionych rosyjskich żołnierzy nie podano. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego była to największa wymiana jeńców od początku rosyjskiej inwazji.

Wśród uwolnionych Ukraińców ma być aż 95 obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu, w tym 43 żołnierzy pułku Azow.

Rumanii

Premier Bułgarii Kirił Petkow oświadczył 1 lipca, że ​​nie zmieni decyzji o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i urzędników. Odrzucił tym samym ultimatum Moskwy.

Petkow poinformował we wtorek o decyzji o wydaleniu z bułgarskiego terytorium 70 rosyjskich dyplomatów.

Według szefa bułgarskiego rządu, duża część pracowników ambasady Rosji pod przykrywką działalności dyplomatycznej, faktycznie pracowała dla wywiadu. Petkow nie sprecyzował, jakie dokładniej elementy ich działalności sprawiły, że zdecydowano się wyrzucić ich z kraju. Zasłaniał się twierdzeniem, że są to informacje poufne.

Polskie samobieżne haubice "Krab" już z powodzeniem pracują na froncie - poinformował w piątek na swoim Facebooku Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%