Blinken grozi zerwaniem negocjacji z Iranem

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł, że jego państwo może zrezygnować z negocjacji z Iranem.

Wypowiedź Blinkena w tej sprawie padła w kontekście najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w sprawie Iranu. Agencja uznała, że władze tego kraju “poważnie podważają” monitorowanie przez nią irańskich instalacji jądrowych, po zawieszeniu części inspekcji, jak podał portal France24.

Dodatkowo nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi zadeklarował, że jego kraj może się włączyć w proces negocjacji w sprawie ewentualnego odnowienia umowy w sprawie irańskiego programu atomowego (JCPOA) za dwa lub trzy miesiące.

“Nie zamierzam podawać daty, ale zbliżamy się do punktu, w którym ścisły powrót do zgodności z JCPOA nie będzie reprodukował korzyści, jakie ta umowa przyniosła” – Blinken powiedział reporterom. Szef amerykańskiej dyplomacji przebywał w środę z wizytą w Niemczech. Minister spraw zagranicznych tego państwa wtórował jego słowom, uznając, że okres zapowiedziany przez Raisiego jako niezbędny na przygotowania do rozpoczęcia rozmów jest “zdecydowanie zbyt długi”.

Heiko Maas ujawnił, że rozmawiał telefonicznie ze swoim irańskim odpowiednikiem i, jak twierdził, nakłaniał go, by “szybciej wrócił do stołu negocjacyjnego”. Zarówno on jak i Blinken wyrazili oczekiwanie, że Iran jednak będzie kontynuował rozmowy.

 

Wspólny Generalny Plan Działań (JCPOA) w sprawie irańskiego programu atomowego został zawarty przez Iran, USA, Francję, Niemcy, Rosję, Wielką Brytanię i Unię Europejską w 2015 roku. Określał on zasady rozwijania przez Irańczyków sektora cywilnej energetyki jądrowej, Mimo tego, że według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przy ONZ Iran przestrzegał zapisów porozumienia USA w maju 2018 r. zerwały je, a następnie nałożyły na Iran dotkliwe sankcje (był to jeden z głównych punktów programu politycznego Donalda Trumpa). Teheran dalej przestrzegał postanowień umowy, aż do lata 2019 roku. Administracja Joe Bidena na początku swojego urzędowania postawiła Iranowi kolejne warunki jakie musi włączyć do porozumienia i przestrzegać.

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply