Biały Dom potwierdził datę wizyty Andrzeja Dudy w USA

Oficjalna wizyta Andrzeja Dudy w USA odbędzie się 18. września br. Komunikat w tej sprawie został opublikowany we wtorek na stronie internetowej Białego Domu.

Prezydenta Polski wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą powitają w Białym Domu prezydent Donald Trump i jego żona Melania. Jak podkreślono w amerykańskim komunikacie, będzie to pierwsza oficjalna wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu, przypadająca w czasie gdy Polska obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Biały Dom informując o zaproszeniu dla Andrzeja Dudy przypomniał, że w lipcu ub. roku Trump złożył „historyczną wizytę” w Warszawie.

Prezydent Trump i prezydent Duda zajmą się sposobami wzmocnienia strategicznego partnerstwa Stanów Zjednoczonych i Polski oraz planują omówić tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym kwestie handlu, wojskowości i bezpieczeństwa. – napisano także w amerykańskim komunikacie.

Wcześniej we wtorek szef gabinetu prezydenta minister Krzysztof Szczerski zapowiadał w radiowej Trójce, że USA mogą potwierdzić dzisiaj termin oficjalnej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie. Szczerski ujawnił, że z Andrzejem Dudą do Stanów Zjednoczonych poleci co najmniej dwóch ministrów – minister spraw zagranicznych i minister obrony narodowej. Jak mówił, agenda nie jest jeszcze znana, lecz rozmowy mają dotyczyć współpracy politycznej, gospodarczej i wojskowej, „w tym rozbudowy form obecności amerykańskich wojsk w Polsce” oraz większych inwestycji amerykańskich w Polsce.

Już po ukazaniu się komunikatu Białego Domu Szczerski na briefingu dla prasy podał więcej szczegółów planowanej wizyty. W jej programie przewidziane są m.in.: spotkanie prezydentów w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji oraz wspólna konferencja prasowa. Oprócz wizyty w Białym Domu, Andrzej Duda odwiedzi Senat, w którym spotka się z amerykańskimi politykami. Odbędzie się także koktajl wydany przez prezydenta USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Minister Szczerski podkreślał, że Andrzej Duda poleci do USA tuż po szczycie Trójmorza, co ma oznaczać, że będzie niejako reprezentował na spotkaniu z Trumpem cały ten region.

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych z czerwca tego roku Amerykanie postawili warunek, że przed spotkaniem Trump-Duda w sprawie stałych baz NATO w Polsce powinna zostać zmieniona ustawa o IPN. Nowelizacja ustawy została w ciągu jednego dnia przegłosowana przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta.

Kresy.pl / whitehouse.gov / prezydent.pl / Radio Maryja

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply