Amerykański Senat jednogłośnie przyjął ustawę utrudniającą import towarów z jednego z regionów Chińskiej Republiki Ludowej.

16 grudnia Senat poparł Ustawę o ochronie przed pracą przymusową Ujgurów. Izba wyższa amerykańskiego parlamentu przegłosowała projekt dwa dni po tym, gdy zrobiła to Izba Reprezentantów. Zakłada on, że zakaz importowania towarów z chińskiego regionu Sinciangu bez przedstawienia „jasnych i przekonujących dowodów”, że do ich wyprodukowania nie była wykorzystana praca robotników przymusowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

USA oskarżają władze Chin o represje czy wręcz „ludobójstwo” grupy etnicznej Ujgurów zamieszkującej północno-zachodni region Sinciangu. Wśród tych oskarżeń są zarzuty o wykorzystywaniu pracy przymusowej osób zatrzymywanych w obozach reedukacyjnych. Do tej pory Amerykanie nakładali sankcje na poszczególne chińskie przedsiębiorstwa działające w Sinciangu.

Piszący o sprawie portal Axios zwraca uwagę na to, że Senat przyjął projekt ustawy jednogłośnie, zaś w Izbie Reprezentantów przeciw zagłosował tylko republikanin Thomas Massie. Portal nazywa to „rzadkim dwupartyjnym kompromisem”.

 

Portal napisał też o lobbingu wielkich korporacji, w tym Coca Coli i Nike, przeciwko projektowi ustawy Uyghur Forced Labor Protection Act. Republikanie oskarżali Partię Demokratyczną o uleganie temu lobbingowi i blokowanie projektu. Tymczasem według Axiosa Joe Biden jest już zdecydowany na jej podpisanie.

Przytaczany portal w innym artykule informując o czwartkowym zatwierdzeniu przez Senat kandydata na ambasadora USA w Pekinie Nicholasa Burnsa. Otrzymał on nominację jeszcze w sierpniu, jednak republikanie wstrzymywali procesowanie tej nominacji domagając się poparcia demokratów dla Uyghur Forced Labor Protection Act.

axios.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz