W wieku 91 lat zmarł we wtorek Hosni Mubarak, który rządził Egiptem przez 30 lat i oddał władzę dopiero pod naciskiem zrewoltowanych tłumów.

Informację o śmierci Mubaraka podała we wtorek egipska telewizja państwowa. Stan jego zdrowia pogorszył się po utracie władzy, kiedy to były przywódca trafił do aresztu i został oskarżony o poważne przestępstwa za które stawał przed sądem. Tydzień temu przeszedł operację, jak przypomina rosyjska agencja Interfax.

Urodzony niedaleko Kairu Mubarak wybrał karierę w egipskich Siłach Powietrznych. Egipską Akademię Wojskową ukończył jeszcze w 1949 r. Związał się ruchem wojskowych zorganizowanych wokół Gamala Abdela Nasera, rządzącego krajem w latach 1954-1970. W 1972 r. Mubarak został dowódcą sił lotniczych i jako taki brał udział w planowaniu wojny przeciw Izraelowi. W czasie konfliktu z 1973, nazwanego wojną Jom Kippur dowodził lotnictwem.

W 1975 r. ówczesny prezydent Egiptu, następca Nasera – Anwar as-Sadat mianował Mubaraka wiceprezydentem, choć ze względu na autorytarny styl przywództwa as-Sadata jego zastępca nie miał zbyt wielkich wpływów politycznych. Wszystko zmieniło się przez zamach zorganizowany w 1981 r. przez egipskich islamistów, w którym prezydent zginął, a Mubarak odniósł tylko lekkie obrażenia ręki.

W referendum zorganizowany po śmierci as-Sadata przytłaczająca większość Egipcjan opowiedziała się za przejęciem funkcji prezydenta przez Mubaraka. Do 1984 obsadził struktury państwa i Partii Narodowo-Demokratycznej swoimi ludźmi. Zwalczał islamistów i ograniczał działania partii opozycyjnych choć istniały one za jego rządów i startowały w wyborach. Z czasem jego władza stawała się coraz bardziej autorytarna.

W polityce zagranicznej Mubarak kontynuował zapoczątkowaną przez as-Sadata współpracę z USA i Izraelem. W wyniku pogarszania się sytuacji socjo-ekonomicznej, szczególnie licznego młodego pokolenia Egipcjan, na początku 2011 r. doszło do masowych protestów społecznych. Próba ich stłumienia doprowadziła do setek ofiar. Na skutek tego Mubarak ustąpił.

Aresztowany w lutym 2011 r. był oskarżony w kilku procesach w sprawie śmierci demonstrantów w 2011 r. oraz korupcji i sprzeniewierzenia środków publicznych. Do 2017 r. Mubarak została uniewinniony od wszystkich zarzutów i po sześciu latach wyszedł na wolność.

Czytaj także: Nie żyje ostatni marszałek Związku Radzieckiego

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply