W wieku 91 lat zmarł we wtorek Hosni Mubarak, który rządził Egiptem przez 30 lat i oddał władzę dopiero pod naciskiem zrewoltowanych tłumów.

Informację o śmierci Mubaraka podała we wtorek egipska telewizja państwowa. Stan jego zdrowia pogorszył się po utracie władzy, kiedy to były przywódca trafił do aresztu i został oskarżony o poważne przestępstwa za które stawał przed sądem. Tydzień temu przeszedł operację, jak przypomina rosyjska agencja Interfax.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Urodzony niedaleko Kairu Mubarak wybrał karierę w egipskich Siłach Powietrznych. Egipską Akademię Wojskową ukończył jeszcze w 1949 r. Związał się ruchem wojskowych zorganizowanych wokół Gamala Abdela Nasera, rządzącego krajem w latach 1954-1970. W 1972 r. Mubarak został dowódcą sił lotniczych i jako taki brał udział w planowaniu wojny przeciw Izraelowi. W czasie konfliktu z 1973, nazwanego wojną Jom Kippur dowodził lotnictwem.

W 1975 r. ówczesny prezydent Egiptu, następca Nasera – Anwar as-Sadat mianował Mubaraka wiceprezydentem, choć ze względu na autorytarny styl przywództwa as-Sadata jego zastępca nie miał zbyt wielkich wpływów politycznych. Wszystko zmieniło się przez zamach zorganizowany w 1981 r. przez egipskich islamistów, w którym prezydent zginął, a Mubarak odniósł tylko lekkie obrażenia ręki.

W referendum zorganizowany po śmierci as-Sadata przytłaczająca większość Egipcjan opowiedziała się za przejęciem funkcji prezydenta przez Mubaraka. Do 1984 obsadził struktury państwa i Partii Narodowo-Demokratycznej swoimi ludźmi. Zwalczał islamistów i ograniczał działania partii opozycyjnych choć istniały one za jego rządów i startowały w wyborach. Z czasem jego władza stawała się coraz bardziej autorytarna.

W polityce zagranicznej Mubarak kontynuował zapoczątkowaną przez as-Sadata współpracę z USA i Izraelem. W wyniku pogarszania się sytuacji socjo-ekonomicznej, szczególnie licznego młodego pokolenia Egipcjan, na początku 2011 r. doszło do masowych protestów społecznych. Próba ich stłumienia doprowadziła do setek ofiar. Na skutek tego Mubarak ustąpił.

Aresztowany w lutym 2011 r. był oskarżony w kilku procesach w sprawie śmierci demonstrantów w 2011 r. oraz korupcji i sprzeniewierzenia środków publicznych. Do 2017 r. Mubarak została uniewinniony od wszystkich zarzutów i po sześciu latach wyszedł na wolność.

Czytaj także: Nie żyje ostatni marszałek Związku Radzieckiego

onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz