Wybrzeże Kości Słoniowej: Protest przeciw prezydentowi

W afrykańskim państwie dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się na stadionie by zaprotestować przeciw prezydentowi zmierzającemu do ubiegania się o trzecią kadencję.

Około 30 tys. ludzi zebrało się w niedzielą na stadionie w Abidżanie, największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej. Ich celem nie było obejrzenie zawodów sportowych lecz protest polityczny. Zebrani chcieli wyrazić sprzeciw wobec dążenia prezydenta Alassane Ouattary do ubiegania się o kolejną, trzecią już kadencję w roli głowy państwa.

Do 2016 r. afrykańskim państwie obowiązywał limit dwóch kadencji dla pełniących obowiązki prezydenta. Jednak władze przeprowadziły zmianę konstytucji, która umożliwi Ouattarze start w wyborach, które zostały rozpisane na 31 października. 78-letni prezydent jeszcze w sierpniu zadeklarował, że zamierza stanąć do walki wyborczej po śmierci polityka, którego kreował na swojego następcę. Nie wszyscy obywatele aprobują jego działania.

Na stadionie w Abidżanie wywieszono w niedzielę transparent z napisem „Naród mówi nie nielegalnej trzeciej kadencji”. Manifestacja tysięcy ludzi przebiegała w rytm muzyki i tańców jak relacjonuje portal telewizji France24. Jednak jeszcze w sierpniu doszło do protestów ulicznych, które przerodziły się krwawe starcia. Doszło wówczas do ofiar śmiertelnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ruchy opozycyjne wezwały już władze do odłożenia wyborów. Jednak Ouattara nie wyszedł naprzeciw ich postulatowi. Obecne protesty wywołują obawy komentatorów. W latach 2010-2011 Wybrzeże Kości Słoniowej było areną wojny domowej w której zginęło około 3 tys. ludzi.

Czytaj także: Rosja chce zwiększyć sprzedaż broni do Afryki

france24.com/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz