Tymczasowy premier Libii Abd al-Hamid Dubajba zadeklarował kiedy odbędą się pierwsze wybory parlamentarne od wielu lat.

Dubajba zapowiedział w środę, że nowy parlament zostanie wybrany pod koniec bieżącego roku, podał portal The Libya Update. Zapowiedział również, że wybory zostaną poprzedzone rejestracją elektoratu co ma rozpocząć się w czerwcu.

W czasie specjalnej konferencji Dubajba stwierdził, że spodziewa się oporu przeciwko swojej inicjatywie doprowadzenia do wyboru nowego parlamentu. Jak na razie ani przedstawiciele ONZ, ani libijskich frakcji politycznych nie odnieśli się do deklaracji premiera tymczasowego.

Dubajba został wybrany przez Libijskie Forum Dialogu podczas spotkania w Genewie w lutym 2021 r., co miało zakończyć wojnę domową w Libii.

Dubajba miał być tymczasowym premierem do czasu przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które pierwotnie zostały zaplanowane na grudzień 2021 r. Wybory nie odbyły się, a brak ich przeprowadzenia władze tymczasowe motywowały kiepską sytuacją pod względem bezpieczeństwa. Z tego powodu tobrucka Izba Reprezentantów, parlament wybrany w 2014 r, uznała, że Dubajba nie ma już legitymacji do dalszych rządów i ogłosiła premierem Fatiego Baszagę.

Sprzeczności miedzy reprezentującą wschodnią część Libii Izbą Reprezentantów a Dubajbą doprowadziły 17 maja do pierwszych od dłuższego czasu starć zbrojnych na ulicach nominalnej stolicy kraju – Trypolisu. Wywołał je przyjazd Baszagi, który próbował osadzić się w mieście jako szef nowego rządu.

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy interwencja NATO, wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Bengazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Muammara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W latach 2014-2020 konflikt zbrojny toczył się głównie między Rządem Zgody Narodowej Libii (GNA) z Trypolisu, uznawanym oficjalnie przez ONZ i wspieranym przez Turcję, oraz Libijską Armią Narodową (LNA) wspieraną przez Izbę Reprezentantów, libijski parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Rosję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Porozumienie o zawieszeniu broni i powołaniu władz tymczasowych kraju w lutym 2021 r.

libyaupdate.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz