Burkina Faso w ostatnich latach zerwało współpracę z Francją i zbliżyło się z Rosją. Armia afrykańskiego państwa wzmocniła swój potencjał militarny nabywając najnowocześniejsze tureckie drony.

W sieci pojawiło się nagranie na którym przywódca Burkina Faso, kapitan Traore dokonuje na lotnisku inspekcji dronów i amunicji. Turecki portal militarny Global Defence News zidentyfikował zdalne aparaty uderzeniowe: znany i używany powszechnie Bayraktra TB2, a także najnowszy produkt koncernu Baykar – Akinci. Na nagraniu widać trzy egzemplarze starszego typu drona i dwa Akinci.

 

Portal określił też amunicję jaka pojawia się na nagraniu. To pociski MAM-L i MAM-T. Jednak jak piszą Turcy, widocze na wideo zestawy naprowadzające Teber GPS+Laser firmy Roketsan i zestawy naprowadzające HGK GPS firmy Tubitak Sage sugerują, że ten afrykański kraj nabył również cięższą amunicję do dronów Akinci.

Baykar rozpoczął seryjną produkcję Akinci w 2021 r. Dron ma rozpiętość skrzydeł 20 metrów. Może on pozostawać w powietrzu przez 24 godziny i przenosić ładunek o masie do 1 350 kg. Maksymalna masa startowa to 5,5 tony, promień działania – 250 km, a prędkość maksymalna – 463 km/godz. Bezzałogowiec wyposażony jet w radar AESA produkcji tureckiej. Może również strzelać kilkoma typami tureckiej amunicji, w tym rakietami dalekiego zasięgu typu stand-off.

Kapitan Traore sprawuje w Burkina Faso władzę do 2022 r., kiedy to obalił poprzedniego przywódcę wojskowego afrykańskiego kraju. Burkina Faso wypędziło francuskich żołnierzy, którzy tam przebywali, i zwróciło się o wsparcie Rosjan z grupy Wagnera. Po śmierci Jewgienija Prigożyna jego rolę przejmuje tak zwany Korpus Afrykański, którego żołnierze są już w regionie. W styczniu bieżącego roku jego żołnierze pojawili się na terytorium Burkina Faso.

Burkina Faso pozostaje w ścisłej współpracy z dwoma innymi państwami Sahelu, które odwróciły się od Zachodu: Mali i Nigrem.

Burkina Faso od lat zmaga się z atakami dżihadystów operujących na prowincji kraju. Dopuszczają się oni masowych mordów, które doprowadziły już do ucieczki z domu ponad miliona Burkińczyków.

turdef.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply