W ramach nowego pakietu pomocy, wartego 725 mln dolarów, Ukraina otrzyma od USA m.in. rakiety GMLRS dla systemów HIMARS, rakietowe pociski przeciwradarowe HARM i tysiące sztuk amunicji artyleryjskiej.

W piątek Departament Obrony USA poinformował, że prezydent USA Joe Biden zatwierdził wypłatę prezydencką na pomoc wojskową dla Ukrainy, o wartości do 725 mln euro. To już 23. tego rodzaju pomoc militarna z zapasów Pentagonu od sierpnia 2021 roku.

W ramach nowego pakietu, Ukraina ma otrzymać dodatkowe pociski rakietowe dla systemów HIMARS, w tym GMLRS, a także rakietowe pociski przeciwradarowe HARM.

Ponadto, Ukraińcy otrzymają 23 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm, 500 pocisków rakietowych naprowadzanych satelitarnie Excalibur, 5 tysięcy pocisków kal. 155 mm ze zdalnie odpalanymi minami przeciwpancernymi systemu RAAM oraz 5 tys. sztuk broni przeciwpancernej.

Na Ukrainę trafi też ponad 200 pojazdów HMMWV, zapasy medyczne oraz broń ręczną z 2 mln sztuk amunicji.

Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie bezprecedensową pomoc w zakresie bezpieczeństwa i będą nadal współpracować z sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie wsparcie, którego potrzebuje” – zapowiedziano w komunikacie Pentagonu.

Zwrócono też uwagę, że ten komunikat jest następstwem spotkania sekretarza obrony Lloyda Austina z ministrami obrony blisko 50 państw w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Uzgodniono na nim, że Ukraina otrzyma więcej wsparcia wojskowego. Zaznaczono, że Niemcy dostarczyli niedawno na Ukrainę pierwszy z czterech obiecanych systemów obrony powietrznej IRIS-T i zapowiedzieli, że wyślą kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz haubice. Ponadto, Hiszpania ogłosiła, że przekaże Ukraińcom cztery systemy obrony obrony powietrznej Hawk. Z kolei Norwegia, Niemcy i Dania zainwestowały w produkcję armatohaubic na Słowacji.

Czytaj także: Nowa partia pomocy USA dla Ukrainy o wartości 675 milionów dolarów

defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz