W poniedziałek 10 czerwca br. Rada Miejska Radomia przyjęła stanowisko upamiętniające ofiary OUN-UPA, w 70. rocznicę ludobójstwa na Kresach.

Pełna treść Stanowiska:


Stanowisko Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa w 70. rocznicę rzezi na Wołyniu i kresach południowo–wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, Radom 10 czerwca 2013

W 2013 roku przypada 70. Rocznica Mordów na Wołyniu, których kulminacją był 11 lipca 1943 r.; dzień nazwany Krwawą Niedzielą. W tym dniu członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierani przez ukraińskich chłopów, napadli na dziesiątki osad i wsi polskich na Wołyniu, atakując zwłaszcza wiernych zgromadzonych w kościołach i kaplicach rzymskokatolickich. Zamordowano wówczas tysiące niewinnych osób; głównie kobiet, dzieci, starców oraz kapłanów.

Łącznie w latach 1939 – 1947 wymordowano na Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej około 200 tysięcy Polaków, a także dziesiątki tysięcy obywateli polskich narodowości żydowskiej, ormiańskiej, czeskiej oraz wielu sprawiedliwych Ukraińców, którzy nie popierali opętańczej ideologii Stepana Bandery. Mordowano także tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków. To ludobójstwo, porównywalne do zagłady Ormian w Turcji i Holokaustu Żydów, do dzisiaj nie zostało osądzone i potępione.

Rada Miejska w Radomiu, dając świadectwo prawdzie i pamięci, oddaje hołd Polakom i obywatelom polskim innych narodowości Wołynia i Kresów Południowo – Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, pomordowanym, okaleczonym i poddanym cierpieniom przez nacjonalistów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, w latach 1939 -1947 oraz potępia tę haniebną zbrodnię ludobójstwa.

Zbrodnią nie obciążamy całego narodu ukraińskiego, ale tych, którzy ulegli ideologii nienawiści wobec Polaków i innych narodowości zamieszkujących Kresy II Rzeczpospolitej. Zachowujemy wdzięczność i pamięć o tych Ukraińcach, którzy z narażeniem życia pomagali i ratowali sąsiadów.

Rada Miejska w Radomiu uznaje za niedopuszczalne wszelkie próby relatywizowania historii w tym honorowania, usprawiedliwiania czy rehabilitowania ludobójców z OUN-UPA, a także stojącej za tą zbrodnią haniebnej ideologii i jej autorów.

Rada Miejska w Radomiu wyraża przekonanie, że zarówno dla teraźniejszości, a zwłaszcza dla przyszłości, niezbędne jest ujawnienie, opisanie i nazwanie tego strasznego zła, zwłaszcza tam gdzie się ono dokonało.

Prawda i nasza pamięć mogą sprawić, że taka zbrodnia się nie powtórzy nigdy, a winni jej zostaną ukarani. Rada Miejska w Radomiu oddaje cześć i pamięć oddziałom polskiej samoobrony, które stanęły do nierównej walki z siłami ukraińskich nacjonalistów i których działania chroniły przed mordem dziesiątki tysięcy ludzi, dawnych obywateli drugiej Rzeczypospolitej, przeznaczonych do wymordowania przez OUN i UPA.

Rada Miejska w Radomiu popiera inicjatywę środowisk kresowych, aby Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 70. Rocznicę Zbrodni na Wołyniu, ustanowił dzień 11 lipca – „Dniem Pamięci i Męczeństwa Kresowian”.

Część ich pamięci!

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. piotrx
    piotrx :

    Przemyska hańba!

    http://www.zapalowski.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2031:haba&catid=20:moim-zdaniem&Itemid=54

    W przededniu rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, przemyscy radni Platformy Obywatelskiej i część SLD (8 osób na 23 radnych) zagłosowała za nadaniem imienia biskupa Kocyłowskiego jednej z przemyskich ulic, tym samym uchwała przeszła. Pozostali radni (8 osób z prezydenckiego bloku Regia Civitas nie wzięli udziału w głosowaniu, aby mieć czyste ręce i dać PO możliwość przegłosować uchwalę, zaś radni PiS bohatersko wstrzymali się od głosu).
    Ten hierarcha grekokatolicki w czasie II wojny światowej dopuścił się zdrady stanu, przez kolaboracje z armia niemiecką, co zgodnie z dekretem Prezydenta Raczkiewicza z 30 listopada 1939 roku, było karalne śmiercią.
    W czasie gdzie rady sejmików wojewódzkich, miast, gmin podejmują uchwały o uczczeniu rocznicy ludobójstwa, w Przemyślu radni podejmują uchwałę o uhonorowaniu osoby, która błogosławiła oddziały SS, które brały udział w mordowaniu cywilnej ludności polskiej.

    Andrzej Zapałowski

    http://supernowosci24.pl/greckokatolicki-biskup-wzbudza-kontrowersje/

    *****
    Patron J. Kocyłowski
    Z uzyskanych informacji radni PO w Przemyślu (dwoje jest bardzo aktywnymi działaczami Związku Ukraińców w Polsce) sondują wśród radnych możliwość zgody na wydzielenie w centrum miasta placu i nadanie mu imienia biskupa Kocyłowskiego, który w czasie okupacji w Przemyślu publicznie błogosławił żołnierzy SS „Galicja”. Czy tak Rada Miejska w Przemyślu ma obchodzić rocznicę ludobójstwa na Wołyniu?

    http://www.zapalowski.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=20&Itemid=54&limitstart=10

    ***