Radni Koronowa obeszli ustawę dekomunizacyjną

Radni Koronowa zmienili nazwy Placu Zwycięstwa, ul. Zawadzkiego i Krasickiego na Plac Zwycięstwa, ul. Zawadzkiego i Krasickiego.

Dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że uchwała koronowskich radnych w precyzyjny sposób uzasadnia zmiany i jest zgodna z prawem. Prawa nie naruszono. Wykonano zalecenie dekomunizacji nazw ulic. Dokonano zmian, upamiętniono bowiem inne osoby i wydarzenie niż poprzednie wskazane w nazwach – tłumaczył sędzia.To pierwszy wyrok w Polsce dotyczący dekomunizacji nazw ulic. Orzeczenie sądu unieważnia decyzję wojewody Kujawsko-Pomorskiego, który uchylił uchwałę radnych Koronowa.

ZOBACZ TAKŻE: Na mocy ustawy dekomunizacyjnej usunięto tablicę ku pamięci poległych w walce z UPA

Obowiązek zmiany nazw ulic wynika z tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Samorządy miały dokonać zmian przez rok. Jeżeli tego nie zrobiły to od września do końca listopada to wojewodowie mają dokończyć dekomunizację.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W przypadku Koronowa zdekomunizowane miały być ulice: Krasickiego, Kasprzaka, Nowotki, Sawickiej, Zawadzkiego i Plac Zwycięstwa.

Według listy przygotowanej przez IPN, Jan Krasicki był sowieckim agitatorem i aktywnie propagował kult Stalina, a Aleksander Zawadzki to działacz stalinowski, który jako wicepremier komunistycznego rządu był współodpowiedzialny za zbrodnicze metody sprawowania władzy.

W marcu mieszkańcy ulicy Zawadzkiego wystosowali do władz miasta petycję, w której „wyrazili niechęć ws. zmiany”. Choć wiemy, kim był gen. Zawadzki, to jednak nie jest problemem i nie czujemy potrzeby zmiany nazwy tylko z tego powodu, kim był ale ponieważ jesteśmy obywatelami praworządnymi, przestrzegającymi obowiązujących przepisów pragniemy, by nowym patronem został Tadeusz Zawadzki” – tłumaczyli w petycji.

31 maja koronowscy radni uchwalili zmianę nazw ulic – Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego na odpowiednio Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego.

W uzasadnieniu podano, że nowa nazwa Plac Zwycięstwa upamiętnia bitwę stoczoną przez wojska polskie z wojskami Zakonu Krzyżackiego pod Koronowem 10 października 1410 roku, a nie zjednoczenie PPS i PPR w PZPR.

Komunista Krasicki został zastąpiony biskupem Ignacym Krasickim, a działacz Zawadzkiego – harcmistrzem, podporucznikiem AK Tadeuszem Zawadzkim.

5 lipca wojewoda kujawsko-pomorski unieważnił uchwałę Rady Miejskiej Koronowa, wskazują że jest to swoiste ominięcie celu ustawy i nie dokonuje rzeczywistej zmiany nazwy. Nazwa pozostaje ta sama. Radni odwołali się do decyzji do sądu, który przyznał im rację. Wojewoda z decyzją o swoim odwołaniu czeka na pisemne uzasadnienie sądu.

Kresy.pl / polsatnews.pl

Reklama


Warning: Use of undefined constant ID - assumed 'ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kresy/public_html/wp-content/themes/uniset_v1/modules/shortcode_author.php on line 5

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz