Radni Koronowa obeszli ustawę dekomunizacyjną

Radni Koronowa zmienili nazwy Placu Zwycięstwa, ul. Zawadzkiego i Krasickiego na Plac Zwycięstwa, ul. Zawadzkiego i Krasickiego.

Dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że uchwała koronowskich radnych w precyzyjny sposób uzasadnia zmiany i jest zgodna z prawem. Prawa nie naruszono. Wykonano zalecenie dekomunizacji nazw ulic. Dokonano zmian, upamiętniono bowiem inne osoby i wydarzenie niż poprzednie wskazane w nazwach – tłumaczył sędzia.

To pierwszy wyrok w Polsce dotyczący dekomunizacji nazw ulic. Orzeczenie sądu unieważnia decyzję wojewody Kujawsko-Pomorskiego, który uchylił uchwałę radnych Koronowa.

ZOBACZ TAKŻE: Na mocy ustawy dekomunizacyjnej usunięto tablicę ku pamięci poległych w walce z UPA

Obowiązek zmiany nazw ulic wynika z tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Samorządy miały dokonać zmian przez rok. Jeżeli tego nie zrobiły to od września do końca listopada to wojewodowie mają dokończyć dekomunizację.

W przypadku Koronowa zdekomunizowane miały być ulice: Krasickiego, Kasprzaka, Nowotki, Sawickiej, Zawadzkiego i Plac Zwycięstwa.

Według listy przygotowanej przez IPN, Jan Krasicki był sowieckim agitatorem i aktywnie propagował kult Stalina, a Aleksander Zawadzki to działacz stalinowski, który jako wicepremier komunistycznego rządu był współodpowiedzialny za zbrodnicze metody sprawowania władzy.

W marcu mieszkańcy ulicy Zawadzkiego wystosowali do władz miasta petycję, w której “wyrazili niechęć ws. zmiany”. Choć wiemy, kim był gen. Zawadzki, to jednak nie jest problemem i nie czujemy potrzeby zmiany nazwy tylko z tego powodu, kim był ale ponieważ jesteśmy obywatelami praworządnymi, przestrzegającymi obowiązujących przepisów pragniemy, by nowym patronem został Tadeusz Zawadzki” – tłumaczyli w petycji.

31 maja koronowscy radni uchwalili zmianę nazw ulic – Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego na odpowiednio Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego.

W uzasadnieniu podano, że nowa nazwa Plac Zwycięstwa upamiętnia bitwę stoczoną przez wojska polskie z wojskami Zakonu Krzyżackiego pod Koronowem 10 października 1410 roku, a nie zjednoczenie PPS i PPR w PZPR.

Komunista Krasicki został zastąpiony biskupem Ignacym Krasickim, a działacz Zawadzkiego – harcmistrzem, podporucznikiem AK Tadeuszem Zawadzkim.

5 lipca wojewoda kujawsko-pomorski unieważnił uchwałę Rady Miejskiej Koronowa, wskazują że jest to swoiste ominięcie celu ustawy i nie dokonuje rzeczywistej zmiany nazwy. Nazwa pozostaje ta sama. Radni odwołali się do decyzji do sądu, który przyznał im rację. Wojewoda z decyzją o swoim odwołaniu czeka na pisemne uzasadnienie sądu.

Kresy.pl / polsatnews.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Pomysł doskonały – roztropni radni oszczędzili spore sumy pieniędzy koniecznych do zmian administracyjnych, teraz będą też koszty, ale z pewnościa mniejsze. No i przyzwyczajenie mieszkańców nie zostało zburzone.