Katastrofa, karambol, wypadek, zablokowana droga na skutek burzy czy huraganu – jak przed nimi się ostrzegać na co dzień. Bez względu na aurę, pogodę czy inne niekorzystne zjawiska radio CB jest niezawodne.

Wydawałoby się, że aplikacja w telefonie jest dobra na wszystko. Przyda się do nawigacji, wyszukiwania miejsc parkingowych oraz wzajemnego ostrzegania kierowców przed różnymi zagrożeniami na drodze. Nie dziwi zatem, że w wielu samochodach łatwo dostrzec smartfon przy szybie czy na desce rozdzielczej. Ale przydatność urządzeń ma swoje granice.

Aplikacje są przydatne tylko wtedy, gdy mamy dostęp do internetu. A wbrew pozorom wciąż zasięg telefonii komórkowej w Polsce pozostawia sporo do życzenia. Łatwo się o tym przekonać pokonując nowe odcinki dróg. Na obwodnicach, drogach ekspresowych czy autostradach wciąż jest sporo miejsc gdzie zasięg jest słaby albo sieci w ogóle nie ma. Nie jest tajemnicą, że maszty telekomunikacyjne stawia się w pierwszej kolejności tam, gdzie jest najwięcej klientów – w pobliżu miejscowości. Tymczasem nowe drogi buduje się możliwie jak najdalej od obszarów zabudowanych oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. A bez internetu nie otrzymamy powiadomień o groźnych sytuacjach na drodze.

W podobnej sytuacji są również kierowcy podróżujący odcinkami dróg blisko granic państwa. Zdarza się, że w miejsce polskiego operatora pojawiają się już zagraniczni. Jeszcze gorzej jest w sytuacji, gdy dojdzie do przerw w dostawach prądu, burzach lub innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wówczas telefon staje się niemal bezużyteczny – poza jednym wyjątkiem – wbudowaną latarką. Jak wówczas się komunikować z innymi kierowcami? Jak dowiedzieć się która droga jest przejezdna lub też którędy najłatwiej dotrzeć w wybrane miejsce? Jest niezawodne rozwiązanie.

Bez względu na aurę, pogodę czy inne niekorzystne zjawiska radio CB jest niezawodne. Działa bowiem bez względu na to czy w okolicy zabrakło prądu. Przyda się niezależnie od tego czy sypie mocno śnieg, leje jak z cebra czy przeraźliwie wieje. CB sprawdza się także podczas klęsk żywiołowych, gdyż wówczas staje się jedynym środkiem komunikacji.

Wbrew pozorom przydatność CB jest bardzo wysoka. Analogowa łączność cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród kierowców zawodowych, czyli jednych z najbardziej doświadczonych użytkowników dróg. Zważywszy na to, że niemal o każdej porze dnia i nocy (według badań GDDKiA średni ruch pojazdów ciężarowych w ciągu dnia i nocy w Polsce wynosi odpowiednio 22,8 proc i 77,2 proc całego ruchu drogowego) można na trasie spotkać doświadczonego użytkownika radia CB to tym bardziej warto korzystać z niezawodnego rozwiązania. Dowiemy się bowiem nie tylko co się dzieje na naszej trasie ale możemy także uzyskać mnóstwo cennych wskazówek jak dotrzeć we wskazane miejsce. Pod tym względem interakcja z człowiekiem ma ogromną przewagę nad aplikacją.

Ogromną przewagą radia CB nad aplikacjami jest grono doświadczonych użytkowników. Prócz kierowców ciężarówek, autobusów czy aut dostawczych z CB korzysta także mnóstwo entuzjastów, którzy stale prowadzą nasłuch korzystając z anten stacjonarnych. Są to najlepsze źródła informacji o lokalnych regulacjach, zwyczajach czy miejscach. Pełnią rolę społecznych przewodników, którzy wspomagają kierowców w potrzebie. To czego brakuje nawet w najlepszych aplikacjach mamy na wyciągnięcie ręki w przypadku CB. Wystarczy tylko sięgnąć po gruszkę i zapytać. Na pewno ktoś odpowie. I z pewnością pomoże w trudnej sytuacji.

Ale aby można było skorzystać z pomocy trzeba się wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Dobry zestaw CB kosztuje często mniej niż popularny telefon oraz abonament u operatora sieci komórkowej. Warto zatem zabrać niezawodny zestaw antena plus radio w każdą podróż.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą President.

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply