Rada Unii Europejskiej zdecydowała o wszczęciu wobec Polski oraz 6 innych krajów członkowskich procedury nadmiernego deficytu. Każdy z nich będzie musiał przedstawić plan działań naprawczych.

W piątek Rada UE przyjęła decyzję o wszczęciu procedury nadmiernego deficytu wobec Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji. Ponadto ustalono, że ​​Rumunia zostanie ponownie objęta wspomniana procedurą  ponieważ od 2020 r., nie podjęła skutecznych działań w celu skorygowania swojego deficytu.

Rada UE informuje, że procedura nadmiernego deficytu ma na celu zapewnienie, że wszystkie państwa członkowskie powrócą do dyscypliny budżetowej lub ją utrzymają. Ostatecznym celem jest utrzymanie niskiego długu publicznego lub zmniejszenie jego wysokości do zrównoważonego poziomu.

Państwa UE muszą przestrzegać dyscypliny budżetowej na podstawie kryteriów i wartości odniesienia określonych w traktatach, czyli deficyt nie powinien przekraczać 3% PKB, a dług nie powinien przekraczać 60% PKB. W przypadku, gdy w kraju należącym do UE wystąpi nadmierny deficyt, celem procedury nadmiernego deficytu jest przyspieszenie jego korekty poprzez poddanie państw członkowskich wzmożonej kontroli i przedstawienie im zaleceń dotyczących podjęcia skutecznych działań w celu skorygowania deficytu.

Czytaj: Czterokrotnie większy deficyt budżetowy niż w ubiegłym roku. Najgorszy wynik od dekady

Komisja Europejska przedstawi w listopadzie Radzie UE zalecenia dla wszystkich państw. Natomiast kraje objęte procedurą muszą przygotować do jesieni średniookresowe strukturalne plany naprawcze, które mają być realizowane w przeciągu 4-7 lat.

O tym, że Polska może zostać objęta procedurą nadmiernego deficytu Komisja Europejska poinformowała w środę 17 czerwca. Komisja przedstawiła sprawozdanie dotyczące deficytu państw członkowskich. “W świetle oceny zawartej w sprawozdaniu uzasadnione jest wszczęcie procedury nadmiernego deficytu opartej na deficycie dla siedmiu państw członkowskich: Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji” – podano w komunikacie KE.

W przypadku Polski w 2023 r. wyniósł on 5,1 proc. PKB.

consilium.europa.eu/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply